Най-големият резултат във футбола. Най-големият резултат в историята на футбола

Футболът е спортна игра, която се играе от 2 отбора по 11 играча. Същността на футбола е да забиеш топката с краката си във вратата на противника. В Русия този спорт е много популярен: средно една трета от мъжкото население гледа футболни мачове, а 60-70% от мъжете следят популярни първенства, като Европейското първенство, тъй като игрите, включени в тях, обикновено са зрелищни и емоционални .

Феновете купуват билети за трибуните и се събират в спортните заведения, за да видят много опасни моменти на терена и голове във вратата на противника. Тази статия е посветена на най-големите футболни резултати в историята на световния и национален футбол.

Най-голямата сметка в света

Най-големият резултат в световен футбол е записан през 2002 г. в мача Adema - Stade Olympique L'Emirn, който се проведе като част от шампионата на Мадагаскар. 4 най-силни отбора на страната стигнаха до финалния етап на първенството. Но в един от мачовете отборът на Stade Olympique L'Emirne получи спорна дузпа в последната минута. В резултат на това отборът вече не претендира за титлата в лигата.

И още на следващия мач на Adema - Stade Olympique L'Emirne (SOE) феновете станаха свидетели на поставянето на нов световен рекорд по брой голове. Играчите на SOE, след като получиха неочаквано указание от треньора, от първата минута на мача започнаха да вкарват голове в собствената си мрежа, като по този начин изразиха протеста си.

Станалите вече шампиони футболисти на Адем просто стояха отстрани и наблюдаваха действията на съперниците си. Общо за срещата бяха отбелязани 149 попадения, като отчетеният резултат на мача бе 149:0. Така играчите на Stade Olympique L'Emirne отбелязват автогол на всеки 36 секунди. Този резултат влезе в историята на футбола като най-големият в официални мачове.

"149 - 0" - най-големият резултат в историята на футбола

Въпреки това феновете на двата отбора останаха недоволни от видяното и поискаха връщане на сумата след мача. А треньорът на отбора на SOE Зак Бе беше отстранен от футбола за 3 години заради непрофесионализъм.

Този рекорд обаче също не може да се нарече обективен, тъй като не е поставен в условията на борба. Ето защо трябва да се спомене мачът "Arboat" - "Bon Accord", проведен в рамките на купата на Шотландия през 1885 г. Крайният резултат в мача е 36:0.

Най-големият резултат в историята на руския футбол

Най-големият брой голове в първенствата на Русия от XX век принадлежи на мача "Асмарал" - "Зенит" - 8:3. Това се проведе през август 1992 г. като част от първото руско първенство по футбол. Московският "Асмарал", който беше треньор на Константин Бесков, влезе в Висшата лига веднага след разпадането на Съветския съюз.

А първият сезон във Висшата лига беше най-добрият за отбора през цялото му съществуване. Но Санкт Петербург "Зенит" също се озова във Висшата лига поради разпадането на СССР, въпреки че отборът не се класира за "кулата" според класирането. Мачът "Асмарал" - "Зенит" се проведе в Москва, на стадион "Локомотив". По време на мача бяха отбелязани 11 гола, 8 от които бяха на московчани - по 4 във всяко полувреме.

Най-продуктивният мач от първенствата на Русия на XXI век се проведе през август 2014 г. между отборите "Динамо" и "Ростов" с резултат 7:3. Преди това рекордът принадлежеше на сезон 2008, в който отборът на Зенит победи Луч-Енергия с резултат 8:1.

Тези цифри обаче са по-ниски от броя на отбелязаните голове по време на шампионата на СССР през 1940 г., когато в мача между Динамо Москва и Киев бяха отбелязани 13 гола при общ резултат 8:5.

Най-големият резултат в историята на Шампионската лига

Нов рекорд в Шампионската лига беше поставен на 22 ноември 2016 г. по време на срещата между Борусия Дортмунд и Легия на стадион Сигнал Идуна Парк в Германия. Мачът се игра като част от груповата фаза на Шампионската лига на УЕФА.

Общият брой отбелязани голове е 12. Резултатът бе открит в 10-ата минута от играча на Легия Александър Прийович. А в следващия половин час феновете станаха свидетели на още 6 попадения, 5 от които бяха на футболистите на Борусия Дортмунд. През второто полувреме отборите отбелязаха още 5 гола, последният от които влетя в мрежата в 92-ата минута от завърналия се след контузия Марко Ройс от Борусия Дортмунд. Общият резултат на мача е 8:4, което се превърна в рекорд за Шампионската лига.

Днес футболът е повече от спорт. Това е грандиозно представление, което може да повлияе на отношенията както между феновете, така и между държавите. Известен е случай, когато през 1969 г. след оспорван футболен мач между Салвадор и Хондурас избухва военен конфликт, който не спира в продължение на 6 дни.

Популярността на футбола не намалява през годините. Това се дължи на факта, че от детството всеки може не само да гледа играта, но и да участва в нея, защото футболът не изисква скъпо оборудване и специална зала. Футболът обединява поколенията и се смята за любима тема за мъжки разговори, поради което заема позицията на най-популярния спорт в Русия.

За да се определи най-големият резултат в историята на футбола, ще трябва да разделим мачовете на няколко подгрупи:

1. 149:0. Най-унищожителният резултат в историята на футболасложи край на мача на отбора на Мадагаскар "Stud Olympique L'Emirn", който се бори за титлата Шампион на шампионата на Мадагаскар през 2002 г., но отпадна от състезанието поради спорна дузпа в самия край на мача. В знак на протест отборът, ръководен от инструкциите на старши треньора, в мача срещу FC AS Adema започна да бележи голове в собствената си врата. Головете следваха един след друг на всеки 36 секунди. Съперниците им стояха настрани и гледаха. В края на мача резултатът бе 149:0. Статутът на първенството на Мадагаскар е официален, така че резултатът от 149:0 стана официален световен рекорд. Много хора бяха недоволни от играта. Феновете поискаха връщане на парите за билетите, а футболното ръководство на Мадагаскар реши да накаже отбора.
  2. 36:0. Ако считаме предишния резултат за неспортсменски, тогава най-големият смазващ резултатзаписана в официален мач е победата на Arboat над Bon Accord в Шотландската купа през 1885 г. Мачът завърши при резултат 36:0 в полза на Арбоат.
  3. 822:822. Най-големият футболен резултате записано в Аржентина, по време на най-дългият мачвъв футболната история. Мачът се проведе в Некочеа. На мача присъстваха 2200 непрофесионални футболисти от САЩ, Бразилия, Колумбия и Аржентина. Мачът продължи 75 часа!Любителите футболисти бяха разделени на два отбора „Най-добър аржентински плаж” и „Висящ мост”. На терена имаше 11 футболисти, сменени на всеки 40-60 минути. Без да са съгласни, отборите отбелязаха еднакъв брой голове. Резултатът беше 822:822.

Ето ги записите!

Всички футболни фенове знаят как обикновено изглежда резултатът в един мач. Ако един отбор допусне повече от три гола, без да отбележи нито един, резултатът се счита за опустошителен. Естествено, опустошителният резултат не е необичаен, тъй като противниците далеч не винаги са в една и съща „теглова категория“. Ето защо дори на най-високо ниво, например в Шампионската лига, най-престижният клубен турнир, можете да срещнете такива резултати като 7:0.

Най-големите резултати във футбола

Подобен резултат обаче едва ли ще ви изненада, ако знаете за съществуването на рекорди за представяне. Ако не ги познавате, тогава тази статия ще ви предостави информация за това кои са били най-големите резултати във футбола. Всяка от битките, които ще бъдат споменати тук, има своя собствена история. Понякога историите са тъжни, понякога те карат да се усмихнеш, а понякога караш някои футболни асоциации да действат. Е, време е да разберете кои са най-големите резултати във футбола.

Вануату - Федерални щати на Микронезия

Ако говорим за най-големите резултати във футбола, тогава определено си струва да започнем с този мач, който се проведе през 2015 г., тоест съвсем наскоро. И двата отбора взеха участие в Тихоокеанските игри, турнир, в който се състезаваха отбори, разположени в тихоокеанската зона. И ако по-голямата част от отбора там можеше да се похвали с професионализъм, макар и не от най-високо ниво, Микронезия трудно можеше да се нарече професионален отбор. Преди първенството играчите дори не тренираха заедно, защото всеки живееше на различни острови. Естествено, резултатът беше плашещ. В три мача от груповата фаза Микронезия допусна 114 гола, а най-големият резултат във футбола в този турнир беше отбелязан в мача срещу Вануату. Този отбор победи Микронезия с резултат 46:0 и този резултат може да бъде официално записан в историята като най-голямото поражение в международния футбол, но Федералните щати на Микронезия са държава, която не е член на ФИФА, така че този мач няма да попадне в официалния регистър.

Австралия - Западна Самоа

Но какъв тогава е най-големият резултат в историята на футбола на международно ниво? Той участва в мач между Австралия и Западна Самоа, където отбеляза 31 гола, всички от които влязоха в мрежата на Западна Самоа. В резултат на това този мач стана рекорден в няколко отношения наведнъж, а Арчи Томпсън, който вкара 13 гола, също стана рекордьор, тъй като преди него никой футболист не беше отбелязал толкова много голове в официален мач.

Цялостното впечатление обаче беше развалено от факта, че националният отбор на Западна Самоа имаше проблеми с паспортите, така че в мача участваха не професионални футболисти, а юноши. Също така си струва да се отбележи, че този мач беше причината ФИФА да помисли за провеждането на допълнителен квалификационен турнир за такива отбори „джуджета“. По един или друг начин това е най-големият резултат в историята на футбола в официални международни мачове.

"Илинден" - "Младост" и "Дебърца" - "Градинар"

Какво ще кажете за клубния футбол? Той също има свои собствени рекорди, но си струва да започнем не с най-големия резултат във футбола в света, а с много забавен и интересен инцидент. Това се случи през 1979 г. в едно от регионалните първенства на Югославия. Клубовете "Илинден" и "Дебърца" си поделиха първа и втора линия с еднакъв брой точки, а горната линия бе окупирана от "Дебърца", тъй като имаше най-добра разлика между отбелязани и допуснати голове. В последния мач от първенството ръководството на клуба прибегна до трик: съперникът на техния състезател беше подкупен, за да не влезе в мача и в този случай на Илинден щеше да бъде призната техническа победа с 3:0, докато самата Дебърца се съгласи и с опонентите си да вкара колкото се може повече топки във вратата им.

Каква е изненадата им, когато след няколко гола, на почивката те разбраха, че Илинден е прозрял машинациите им и надиграва съперника си, след като успя да вкара 58 гола за 45 минути. В резултат второто полувреме се превърна в истинска надпревара, като Илинден успя да завърши мача при резултат 134:1, докато Дебърца изостана, отбелязвайки само 57 попадения. Реферът беше поредният герой, който добави 30 минути към мача, които клубът започна да използва активно, но успя да вкара само 88 гола, когато мачът беше прекъснат от повикване на президента на Футболната асоциация. В резултат Илинден не стана шампион. Защо? Защото беше решено да бъдат дисквалифицирани и разпуснати и четирите отбора, които участваха в това представление, както и да се лиши лицензът на съдията, който удължи мача с тридесет минути. Но ако се интересувате кой е най-големият резултат във футбола, тогава все още не сте получили отговор.

Арброт - Бон Акорд

Забавяйки най-важната информация, си струва да поговорим и за това как започна всичко. Факт е, че инциденти с огромни сметки са се срещали от древни времена. Ето най-яркият пример, мачът от първия кръг на Купата на Шотландия, в който един отбор успя да вкара 36 безответни гола. Мнозина смятат, че този конкретен резултат е рекорден, тъй като играта не беше от договорен характер, беше официално призната и няма никакви съмнителни елементи. Но най-важното е, че от него се появиха квалификационни кръгове в турнирите, които отсяват твърде слаби отбори, за да няма подобни резултати в официалните финални етапи.

Най-голямата сметка

Е, време е да поговорим за това кой е най-големият резултат в историята на футбола. Към днешна дата този рекорд принадлежи на мача през 2002 г., който се проведе между два отбора от шампионата на Мадагаскар, "Адема" и "Стад Олимпик Л'Емирн". И в този мач бяха отбелязани 149 гола без отговор срещу клуба Stade Olympique L'Emirne.

Историята на този мач е много интересна и изключително необичайна. Факт е, че Stade Olympique L'Emirn не е аутсайдер, който е бил победен от лидера на турнира. До последния кръг беше основният конкурент за първенството. В предпоследния кръг обаче бе отсъдена неоснователна дузпа за тима в последните секунди, което погреба шансовете за шампионска титла. В последния кръг двамата претенденти се срещнаха, но само заради съдийска грешка (мнозина смятат, че е умишлена) "Адема" вече стана шампион. Олимпик нямаше какво да губи, така че клубът протестира, като вкара колкото може повече голове. Само той вкара всички тези голове в собствената си врата, след като бе удостоен със 149 попадения за 90 минути. Така че 149:0 е най-големият резултат в официални футболни срещи.

други

ТОП 7 от най-резултатните мачове в историята на футбола

уебсайтви кани да си припомните футболната история, а именно най-резултатните мачове в историята на футбола.

7. Престън Норт Енд 26-0 Хайд Юнайтед 1887
„Престън“ постави основата на пораженията не само в английския футбол, но и в световната история. Клубът държи рекорда за ФА Къп по брой отбелязани голове в един мач.

6. Виляреал 27-0 Навата 2009 г

Приятелският мач „Виляреал“ и „Навата“ се превърна в клане. Испанските клубове никога не са вкарвали толкова много голове в един мач.

5. Таити 30-0 Острови Кук 1971 г

Националният отбор на островите Кук през 1971 г. получи тридесет гола без отговор от отбора на Таити. След този мач пресата дълго време обсъжда изхода от битката.

4. Австралия 31-0 Американска Самоа 2001 г

В квалификациите за Световното първенство през 2002 г. отборът на Австралия победи Американска Самоа с 31-0. За няколко дни броят на гледанията на видеото от мача в YouTube достигна над милион.

3. Дънди Харп 35-0 Абърдийн Роувърс 1885

Шотландският футбол бе белязан и от един много резултатен мач. В Националния шампионат през 1885 г. Дънди Харп вкарва само 35 гола срещу Абърдийн Роувърс. Един историк отбеляза, че в този мач са отбелязани два гола по-малко. Въпреки това този резултат е достоен за уважение.

2. "Арброут" 36-0 "Бон Акорд" 1885 г

В мач за Купата на Шотландия между отборите, Arbroat на 5 септември 1885 г. победи Bon Accord с резултат 36: 0. 18-годишният Джон Петри вкара 13 гола в този мач.

1. АС Адема 149-0 Стад Олимпик L "Емирн 2002

Победителят в шампионата на Мадагаскар AS Adema победи отбора на Stade Olympique l "Emyrne (SOE) с резултат 149: 0. Според публиката, след като наставникът на SOE спори с рефера, играчите на SOE започнаха да вкарват голове в своите собствена мрежа в знак на протест За мача футболистите успяха да вкарат 149 гола.

Купа на конфедерациите, Испания - Таити - 10:0

Във втория кръг от груповата фаза на Купата на Конфедерациите "Червената фурия" очаквано победи Таити, набивайки с лекота 10 безответни попадения във вратата на съперника. За играчи от малък тихоокеански остров с население от 250 000 души, чийто национален отбор е на 138-мо място в ранглистата на ФИФА, е истинско щастие да се изправят срещу отбори като Испания или Уругвай. В крайна сметка таитяните никога не са участвали в турнири от такова ниво и преди това, ако са виждали Хуан Мато, Фернандо Тореси компания, тогава само по телевизията. Като цяло не можеше да става въпрос за горчивина от унизително поражение: отборът игра футбол с най-добрия отбор в света през последните години на легендарната Маракана, чиито трибуни яростно подкрепяха островитяните през целия мач, въпреки факта, че резултатът далеч не беше в тяхна полза.

„Успяхме да победим и да избегнем контузии. Успяхме да се насладим на футбола, - сподели впечатленията си от мача полузащитникът на испанския национален отбор Хуан Мата. - И отборът на Таити се опита да играе добре до последната минута и да отбележи гол. Трябва да поздравим този отбор за участието в турнира.”

Финал за Купата на Шотландия, Арбоут - Бон Акорд - 36:0

До сравнително наскоро най-голямата победа в историята на футбола беше записана във финалния мач за Купата на Шотландия. Това се случи през далечната 1885 г., когато доста известният за онова време отбор Арбоат вкара 36 безответни гола срещу скромния Бон Акорд за 90 минути на мача. Специалистите в областта на историята на футбола, между другото, все още настояват да считат този конкретен резултат за най-големия в историята на футбола, тъй като мачът имаше официален статут и нямаше тайно споразумение между играчите и отборите.

Шампионат на Мадагаскар, Stade Olympic L'Emirn - Adema - 0:149

„Не можете да станете известни с добри дела“, помисли олимпийският отбор и организира шампионата на Мадагаскар - случва се така! - голямо пиршество в края на сезона през 2002 г. Решаващите мачове през този сезон се проведоха в град Тоамасина, където четири от най-силните отбори на страната се събраха наведнъж, за да определят нов шампион. Кръг преди края на надпреварата обаче от надпреварата отпадна настоящият победител в шампионата на Мадагаскар "Олимпик", който пострада от несправедливо решение на рефера, който назначи дузпа на отбора малко преди финала свирка. Като цяло проблеми със съдийството, както се оказа, има дори в една островна държава в Източна Африка! "Олимпик" не искаше да се примири с подобен произвол и във финалния мач от шампионата, който не реши нищо за себе си, организира истински спектакъл, който скоро стана известен на целия свят и попадна в Книгата на рекордите на Гинес .

Още със стартовия сигнал футболистите на Олимпик започнаха да изпълняват треньорските указания – да вкарат колкото се може повече голове... в собствената си врата! Стъписаните футболисти от отбора на Адема в първия момент не разбраха какво се случва, но не се опитаха да се намесят в случващото се на терена. До последния съдийски сигнал на таблото на местния стадион светна трицифрено число - "голмайсторите" от Олимпик поразиха собствената си врата 149 пъти и така записаха най-големия резултат в историята на футбола.

Квалификационен кръг на Мондиал - 2002, Австралия - Американска Самоа - 31:0, Австралия - Тонга - 22:0

По време на квалификационния кръг на Световното първенство през 2002 г. австралийският отбор се забавляваше възможно най-добре: първо отборът на Тонга пострада, допускайки 22 гола без отговор от австралийците, а два дни по-късно футболистите на Американска Самоа бяха победени - топката влезе в мрежата на вратата им 31 пъти за 90 минути на мача. Между другото, това е най-големият резултат от официалния мач между националните отбори. Нападателят на австралийците се отличи с индивидуално постижение Арчи Томпсън, който отбеляза 13 гола в една среща. Между другото, резултатът от целия този позор беше промяна във формата на турнира. Идеята е на наставника на австралийския отбор Франк Фарина, който изрази мнение за необходимостта от организиране на предварителен етап за слабите отбори, за да се избегнат подобни резултати по-късно.

Европейско първенство, квалификационен кръг - 2008, Сан Марино - Германия - 0:13

Унищожителните поражения за националния отбор на Сан Марино са по-скоро ежедневие, отколкото рядкост. Един от най-известните се случи по време на квалификационния кръг за Евро 2008. През септември 2006 г. Бундестимът посети държавата-джудже. Движейки се по Сан Марино, германският отбор постави рекорд за първенствата на континента. По това време нападателят на Байерн отбеляза четири гола Лукас Подолски. Бастиан Швайнщайгер, Мирослав Клозе, Михаел Балаки Томас Хицлспергериздаден в два екземпляра, и Мануел Фридрихи Бернд Шнайдерсе отличи веднъж.

Така беше счупен рекордът на испанския национален отбор, който победи Сан Марино с резултат 12: 1 през 1983 г. Между другото, Bundesteam доста изостана от собствения си рекорд - през 1912 г. 16 гола без отговор влетяха в портите на отбора на Руската империя.