Еврофинал кой вкара гола. Португалия стана европейски шампион по футбол

И за първи път в историята тя спечели златни медали на континентален шампионат.

... Графиците преди мача вече не са важни. Вече не е интересно какво се случи в първите седем минути на мача. Малко хора разбраха какво се случва след 25-ата минута на мача. Интервалът между този период ще остане в историята на футбола независимо от всичко: който и да спечели Евро 2016, който и да вкара победния гол на френския турнир. Едно нещо ще има значение за всички - Евро 2016.

Ето как беше. В 7-ата минута на мача в центъра на терена Кристиано Роналдо ненужно се забива в коляното. Той пада, гримаса на болка на лицето му. Футболният свят отказва да повярва в най-лошото – какво би бил един финал без Роналдо?! Още повече, че скоро португалецът се надига и се завръща на терена. Но както се казва, Роналдо вече не е същият. По-нататъшните действия му се дават с голяма трудност - ритници, боравене с топката, финтове. Скоро Кристиано отново напуска терена - да играеш е непоносимо болезнено, но как да напуснеш мача на мечтите си? Цял свят помни сълзите му преди 12 години, когато той и националният отбор загубиха домакинството на Евро 2004 от гърците. И ето ги отново сълзите. Сега - сълзи на болка от безсилие. Може би Пайе не искаше да причини нараняване, може би просто удряше топката. Но той игра много силно и дори не получи жълт картон от английския рефер Марк Клатенбърг.

В 25-ата минута се случи това, от което всички (освен французите, предполага се) толкова се страхуваха - Роналдо падна на тревата и поиска смяна. Болката беше по-силна. Малко вероятно е Португалия да е имала някога спортна историяизпита по-голям шок, отколкото в средата на първото полувреме футболен мачв Сен Дени. Роналдо беше изнесен на носилка.

По-нататъшните събития по един или друг начин преминаха през призмата на отсъствието на Роналдо. Той влезе вместо него, но отборите изиграха първото полувреме автоматично, сякаш премисляха случилото се. С други думи – никакви моменти.

Второто полувреме беше като еднопосочна улица. Отборът на Франция размаза безкръвната Португалия. Имаше малко моменти, но ги имаше. Особено си спомням епизода от 66-ата минута, когато голмайсторът на еврото стреля с глава от голлинията, но леко пропусна. Сега е ред на Франция да се хване за главата.

Португалия - Франция. Гризман прощава на Португалия

Португалия обаче не само отвръщаше, но понякога мислеше и за контраатаки. В 80-ата минута Нани за малко да се разпише - директният му удар профуча зад Лорис, но вратарят последен моментудари топката, а след това Куарешма я вкара в ръцете на вратаря.

IN последните минутиПрез основното време на мача никой не искаше да рискува, но в добавеното време той удари гредата! Това е първият финал в историята на еврото, който завършва без голове. Преди това последният гол бе отбелязан в 59-ата минута. Франция и Португалия влязоха в историята като първият нулев финал в историята на европейските първенства в редовното време.

Продълженията се оказаха по-забавни откъм положения за гол. Изненадващо е, че номиналните гости успяха да ги създадат. Първо Рафаел Герейро нацели гредата от свободен удар в 108-ата минута, а минута по-късно резервата успя да уцели Лорис с удар извън наказателното поле! Франция е в шок, Кристиано Роналдо с бинтовано коляно подскача от радост в техническата зона. Той изглежда води отбора повече от Главен треньорФернандо Сантос! Той дори влезе в домейна на Дидие Дешан и даде съвети на партньорите си оттам!

Португалия - Франция. 1:0. Едер

Невъзможно е да се повярва, но изглежда футболен богсъществува! За да спечелят Европейското първенство за първи път в историята, португалците трябваше да загубят най-добрия си играч в историята на националния отбор в самото начало на финалния мач. Португалия издържа и стана най-добрият отборна континента! Нещо повече, тя го направи, точно както навремето загуби домакинството си на Евро 2004 от гърците. Никога не губи във Франция!

Радвай се, Португалия! Радвай се, Кристиано Роналдо!

0 11 юли 2016 г., 00:36 ч

Португалия национален отбор

Европейското първенство по футбол приключи в Париж на Стад дьо Франс. И завърши не в полза на домакините на Евро 2016: във финалния мач френският отбор загуби от Португалия с резултат 1:0. Имайте предвид, че португалският национален отбор никога не е печелил Европейското първенство и само веднъж е достигал до финала на турнира. И тук национален отборФранция спечели Евро два пъти, но този път французите не успяха да победят съперниците си.

Мачът се оказа невероятно драматичен - сълзи, контузии, възмущение от фенове и повече от 100 минути без нито един гол. И най-важното е, че през първото полувреме лидерът на португалския национален отбор, играч, с когото отборът почти никога не губи, Кристиано Роналдо, отпадна от играта.

Още в 8-ата минута спортистът получи контузия на коляното: друг играч се блъсна в Роналдо, а португалецът падна на терена.

Кристиано Роналдо

Но Кристиано не се предаде веднага: той се изправи и смело продължи мача. Уви, футболистът не издържа дълго: в 17-ата минута той отново се озова да лежи на тревата - контузията на коляното се почувства, а Роналдо плачеше от болка. И все пак спортистът продължи битката: избърса сълзите си, превърза коляното си и се върна на терена... само за да си тръгне окончателно след няколко минути.

Когато лекарите изнесоха Кристиано от терена на носилка, целият стадион стана, аплодирайки спортиста. Беше невъзможно да не съчувствам на Роналдо, който предаде капитанската лента със сълзи на очи.

Без Роналдо португалският национален отбор имаше трудности, но направи всичко възможно и как го направи: за първи път в историята на еврото до края на второто полувреме на финала не беше отбелязан нито един гол! И три допълнителни минути, назначени от съдията след края на редовното време на мача, не промениха нищо: в резултат на това след две полувремена беше записано нулево равенство и беше решено да се играе още едно полувреме, а след това още едно.

Финал на Евро 2016

Именно той реши всичко: в 110-ата минута португалският национал Антонио Едер удари френската врата! В оставащото време отборът на Франция не успя да се реваншира и Португалия стана победител в шампионата.

Емоциите на стадиона бяха извън границите: толкова напрегнат финал на Евро не се беше случвал отдавна. Е, радостта на Роналдо, който (с бинтовано коляно) изгледа мача с треньора, нямаше граници.

Селекционерът на португалския национален отбор Фернандо Сантуш и Кристиано Роналдо

Кристиано Роналдо се радва на победата

френски отбор

Отборът на Португалия празнува победа

Нека да отбележим, че като цяло настоящото европейско първенство беше съпътствано от много скандали, вината за които беше поведението на феновете, включително. На Евро 2016 имаше и много изненади: например никой не очакваше, че отборът на Исландия ще се покаже толкова силно.

Но, уви и уви, оправда прогнозите на скептиците и се представи на шампионата, честно казано,

Португалците победиха Франция във финалния мач на Евро 2016 с 1:0. Едер отбеляза победния гол в 109-ата минута.

Националният отбор на Португалия стана европейски шампион за първи път в историята си. Преди това португалецът е достигал до финал само веднъж, но през 2004 г. на финала родно първенствозагуби от Гърция с 0:1. Французите станаха едва вторият отбор в историята, който губи домакински финал на Европейско първенство.

В първото полувреме на финалния мач на Евро 2016 португалският национален отбор загуби най-силния си играч: Кристиано Роналдо получи контузия на коляното при сблъсък с Димитри Пайе. Той можеше да играе още няколко минути, но след това поиска смяна и бе изнесен на носилка от терена. Рикардо Куарешма влезе вместо Роналдо. Този епизод стана най-фрапантният през първото полувреме. За 45 минути отборите не създадоха нито едно опасно положение, а след смяната на Роналдо темпото на игра спадна и топката бе предимно в центъра на терена.

През втората част французите имаха игрово предимство, но домакините пропуснаха две положения за гол. В 66-ата минута Антоан Гризман стреля високо от голлинията, а в последната минута на редовното време Андре-Пиер Жиняк уцели гредата от близка дистанция.

IN Допълнително времеФренският отбор вече има късмет. В 108-ата минута реферът Марк Клатенбърг отсъди свободен удар към френската врата, а Рафаел Герейро уцели гредата от стандарт.

И веднага след този момент португалците откриха резултата. Едер взе топката в средата на терена, преодоля Лоран Косиелни и стреля в долния ъгъл извън наказателното поле. Уго Лорис не успя да вземе топката. За Едер голът бе първи за националния отбор в официални мачове- преди това той вкарваше само в приятелски мачове.

В оставащите десет минути португалците успяха да запазят предимството си. Мачът завърши при резултат 1:0, а Португалия се присъедини към списъка на европейските шампиони. Пепе беше признат за най-добър играч на срещата.

Припомняме, че португалецът стигна до плейофите на Евро 2016 от трето място в групата. И трите мача групов турнир- срещу Унгария, Исландия и Австрия - завършиха наравно. В първия кръг на плейофите Португалия победи Хърватия, отбелязвайки единствения гол в продълженията. На четвъртфиналите бъдещите европейски шампиони победиха след дузпи Полша, а на полуфиналите победиха Уелс с 2:0.

Голмайстор на турнира беше французинът Антоан Гризман, който отбеляза шест гола. За първи път от 1984 г. победителят в голмайсторската надпревара отбеляза повече от пет гола. През 1984 г. голмайстор на първенството е французинът Мишел Платини, който отбелязва девет гола в един турнир, а след това никой не успява да вкара повече от пет гола в нито един шампионат.

Националният отбор на Португалия стана десетият европейски шампион. Преди това турнирът бе спечелен три пъти от отборите на Германия и Испания, французите спечелиха два пъти, а отборите на СССР, Италия, Чехословакия, Холандия, Дания и Гърция спечелиха по веднъж.

Португалия и Франция ще се срещнат във финалния мач на Евро 2016 в Сен Дени в неделя. Отборите ще решат не само въпроса за шампионата, но и ще определят кой от техните лидери - Кристиано Роналдо или Антоан Гризман - е по-достоен за титлата MVP на турнира и Златната топка в края на годината.

В рамките на един по-малко от месец, всички основи, върху които футболен свят последните години, и много вечни, клатушкащи се като дървета в ураган. Лео Меси загуби финала с Аржентина за втори пореден път и като допълнение към това отчаяние получи присъда затвор. Националният отбор на Испания отново се превърна в посредствен отбор, чиито възможности не стигат по-далеч от класиране от групата. Оказа се, че в Германия и Италия не са останали големи нападатели и явно там са забравили как се тренират. Тествано е на практика и вече е известно със сигурност, че е възможно да се стигне до полуфиналите на Европейското първенство без нито една победа в редовното време или чрез поредица от съперници „Румъния – Албания – Швейцария – Ирландия – Исландия“ , които доскоро бяха допускани до подобни турнири един по един, най-много двама.

Остана и последната крепост - упоритият Кристиано Роналдо, чиято звезда на Еврото щеше да залезе, без да изгрява, но сега блести с обичайния си лъскав блясък. Той лично спаси Португалия от срам в мача с Унгария, изчака миг на слава в битката с Хърватия и го сподели с приятеля си Куарешма, грациозната му игра помогна на момчето Ренато Санчес да блести, а загорялото му за милиони долари чело беше изпратено победен голУелс. Кристиано обаче проби и във Франция познат образ: нападателят вече не е примабалерина, около която тълпата танцува усърдно - той се е превърнал в истински трудолюбив, устоява на удари, връща се в защита по-бързо от сърна и с примера си насърчава отбора да го натиска. Роналдо инвестира всичките си способности в отборна игра.

Благодарение на неговия принос Португалия се доближи до титлата за първи път от Евро 2004 у дома, а самият Кристиано - до първата и най-вероятно последната възможност в кариерата си да стане шампион на ниво национален отбор. Неговата ера постепенно е към своя край и финалът в неделя може да бъде нейният венец. Тази мисъл седи в главата и черния му дроб по време на текущото евро и е перфектният стимул.

И със Френска странаизлиза да го посрещне нов герой футболна Европа. Той шумно се обяви на Световното първенство в Бразилия, голът му изведе Атлетико на финал в Шампионската лига през пролетта и този човек почти осигури титлата голмайсторевро. За разлика от застаряващия Роналдо, той е бъдещето модерен футбол, и май тепърва ще има финали в живота му. Но засега в директния спор португалците са напред: Антоан Гризман загуби от него битката за главната клубна европейска купа преди месец и половина. По-точно не спечели. А ето и втората серия от дуела.

За Гризман има предимството на домашния терен, оглушителната подкрепа от трибуните и младежкия ентусиазъм на вдъхновения френски отбор. За Роналдо има огромен опит от финални битки и строга португалска тактика. И Кристиано прекрасно разбира, че в този мач не само шампионска титла, но и „Златната топка“, чиято колекция ревностно допълва от няколко години. Португалецът вече отблъсна съотборника на Бейл от приза. Ще се справи ли с Гризман?

Така се случва, че редовете на този текст натежават в полза на Роналдо. Това е така, защото той е по-възрастен, по-тежък и по-титулуван. Той все още не е миналото, а самото настояще. Гризман все още е близкото бъдеще, което се превръща в настояще пред очите ни. В неделя ще настъпи момент, в който времената се сблъскват. Точно този момент между миналото и бъдещето.

Финалът

Португалия – Франция – 1:0 д.в. (0:0, 0:0, 1:0)

Гол: Едер 109.

Португалия: Руи Патрисио, Седрик Соареш, Жозе Фонти, Пепе, Рафаел Герейро, Ренато Санчес (Едер 79), Уилям Карвальо, Адриен Силва (Жоао Моутиньо 66), Жоао Марио, Кристиано Роналдо (Куарешма 25), Нани.

Франция: Лорис, Саня, Умтити, Косиелни, Евра, Сисоко (Марсиал 110), Матюиди, Погба, Гризман, Пайе (Коман 58), Жиру (Жиняк 78).

Жертови картони: Седрик Соареш, 34. Жоао Марио, 62. Умтити, 80. Рафаел Герейро, 95. Матюиди, 97. Уилям Карвальо, 98. Косиелни, 107. Погба, 115.
Съдии: КЛАТЕНБЪРГ. Бек, Колин, Маринър, Тейлър (всички Англия).
10 юли. Сен Дени. Стадион "Стад дьо Франс". 28 градуса. 75 868 зрители (капацитет 80 000).

Националният отбор на Португалия спечели финалния мач на Европейското първенство 2016 с Франция – 1:0. За първи път в историята отборите не отбелязаха нито един гол в редовното време в решаващия мач на Евро. Единственото попадение отбеляза нападателят Едер. Нападателят, който излезе на терена вместо Ренато Санчес, порази вратата на Уго Лорис с удар от далечна дистанция в 109-ата минута.
Имайте предвид, че в резултат на сблъсък с френския нападател Димитри Пайе в 8-ата минута на мача капитанът на португалците Кристиано Роналдо получи контузия в коляното. В 25-ата минута той бе заменен от Рикардо Куарешма.
Португалия стана европейски шампион за първи път в историята. Прави впечатление, че тимът на Фернандо Сантос спечели титлата само с една победа в турнира в редовното време - в полуфинала над Уелс (2:0).
След като спечели Еврото, Португалия стана предпоследният участник в Купата на конфедерациите през 2017 г. Европейският шампион ще се присъедини към националните отбори на Русия (домакин на турнира), Германия (световен шампион 2014), Австралия (шампион на Азия 2015), Чили (шампион на Южна Америка 2015), Мексико (носител на Купата на КОНКАКАФ 2015), Нова Зеландия ( Победител в Купата на КОНКАКАФ за 2015 г.) нации OFC-2016). Кой ще представлява Африка на турнира ще бъде определено през февруари 2017 г., когато финалът ще се проведеШампионат на Черния континент.

Евро 2016 остана верен на себе си. Поднасяйки една след друга изненада, той не се успокои на финала. Домакините се очакваха да спечелят, а шампион стана Португалия, която беше критикувана от френските медии за незрелищната си прагматична игра, която стигна до полуфиналите без нито една победа в редовното време. Като се има предвид какво има Португалия във футбола повече теглоотколкото Гърция, нейният евентуален успех напомня на Евро 2004. Както и тогава, на финала домакините на турнира, които бяха португалците преди 12 години, бяха неочаквано победени.

Мечтата на Кристиано Роналдо се сбъдна. След като спечели много титли на клубно ниво, той най-накрая спечели трофей с националния отбор. Въпреки че от средата на първото полувреме гледах двубоя отстрани.

По ирония на съдбата трима родом от Франция станаха европейски шампиони - Рафаел Герейро, Адриен Силва и вторият вратар Антони Лопес. И тримата имат бащи португалци и майки французойки. Португалската общност във Франция наброява приблизително 1,5 милиона. Вярно, не е ясно дали те се смятат за „мелези“, като тримата играчи на португалския национален отбор. Гризман, напротив, има майка португалка.

Стартовият състав на французите беше абсолютно същият както на полуфиналите, така и на четвъртфиналите с Исландия. Излязоха новакът в националния отбор Умтити, упоритият Сисоко и неуспешно игралият срещу Германия Пайе - явно ледът, който Дешан на шега щеше да му сложи след откриващия мач, за да запази формата си, се е стопил. За Португалия се завърнаха Пепе, който се възстанови от контузия, и Уилям Карвальо, който изтърпя наказанието си.

Домакините очаквано взеха инициативата, а първата повече или по-малко опасна атака обаче направиха португалците. След подаване на Седрик от собствената половина на терена, Нани хвана с гърди топката и нахлувайки в наказателното поле, стреля високо. Французите отговориха с центриране на Пайе и глава. висок скокГризман под гредата.

Ключовият момент настъпи в 8-ата минута. След единоборството с Пайе се наложи здравеопазванеКристиано Роналдо. Разбира се, величието на фигурата на жертвата предизвиква специална реакция, но според мен французинът играеше с топка и след това случайно удари опонента си с коляно в коляното, така че свирката на съдията беше безшумна. Злополука. След известно време португалският капитан отново излезе извън терена, за да превърже крака му. Но той се премести със сила и не можа да продължи играта. Кристиано напусна терена на носилка разплакан под аплодисментите на целия стадион. Звездата искрено съжаляваше.

В негово отсъствие португалецът дори изравни играта. Като цяло, оказвайки натиск, французите не създадоха нищо особено през първото полувреме. Сисоко се отличи, правейки високоскоростни изблици и нанасяйки два плътни удара, единият от които беше париран от юмруците на Руи Патрисио. Но това не беше достатъчно.

Второто полувреме започна с португалски атаки. Скоро обаче обичайният модел се върна в играта. Пайе се опита да дриблира през червената стена - напразно. Той беше заменен от освиркване на португалските сектори. Дешан, след като пусна Коман, очевидно се надяваше да засили фланговата си игра, за да разтегне защитата. А скоро след подаването на бавареца Гризман едва не прати топката с глава във вратата.

Коман наистина разнообрази атаката. По-конкретно той изведе Жиру на ударна позиция, след което португалецът бе спасен от вратаря.

Португалия, останала без Кристиано Роналдо, явно разчиташе на възможност. И в края на краищата за малко да дойде заблуден гол, когато след, вероятно, сервис, а не удар, Нани обърна топката под гредата. Дойде време да изпробваме способността на Лорис.

В края на редовното време Руи Патрисио парира още един плъзнетеСисоко. Когато компенсираните минути вече изтекоха, Жиняк беше близо до поредния щастлив край, на който Франция се отдаде в контролни срещи и на старта на Евро. Преодолявайки два пъти Пепе "на кърпичка", той уцели гредата отблизо.

В продълженията с много битка положенията се стопиха, докато в края на третата част червено-зелените избиха опасен корнер. След удар с глава на Едер вратарят спря топката на голлинията. Рафаел Герейро удари напречната греда от пряк свободен удар, отсъден, както изглежда, погрешно - топката попадна в ръката на Едер, а не на Косиелни. И веднага освободеният от опека Едер, който играе за френския "Лил" (!), стреля ниско в ъгъла, който Лорис не успя да достигне. На французите не им останаха морални сили за чудо.

Подобно на 2004 г. финалът е неуспешен за домакините. И това въпреки загубата на Кристиано Роналдо, който в крайна сметка изведе партньорите си заедно с Фернандо Сантос. Португалия, която преди това претърпя 10 поредни загуби от Франция, се изкачи за първи път на европейския Олимп.

Португалският защитник Пепе е разпознат най-добър играчфинален мач на Евро 2016 срещу Франция (1:0 д.в.). Португалците станаха европейски шампиони за първи път в историята. Освен това играчите успяха да спечелят в редовното време само веднъж по време на целия турнир. В плейофите Португалия допусна само един гол.

Защитникът на португалския национален отбор Пепе, признат за най-добрият играч във финала на Европейското първенство с Франция през 2016 г. (1:0 ср.), подчерта, че всички играчи са се борили на терена за себе си и за контузения Кристиано Роналдо, съобщава специалният кореспондент на SE от Сен Дени. Александър ПРОСВЕТОВ. 31-годишният нападател се нуждаеше от медицинска помощ, след като се сблъска с Димитри Пайе.
След известно време нападателят поиска смяна, давайки капитанската лента на Нани. В 25-ата минута вместо лидера на португалския тим, който разплакан на носилка напусна терена, в игра влезе Рикардо Куарешма.

Загубата му беше тежък удар за нас“, започна Пепе. - Кристиано Роналдо е нашият лидер, голмайстор, който може да отбележи гол по всяко време. Но бяхме единни на терена и се борихме и за това. Както се очакваше, трябваше да работя и да изтърпя много. Но чувствахме, че представляваме нашата страна и онези португалци, които живеят в чужбина.

Един от най-добрите футболисти XXI век не можеше да прекара дори половин час в самия него важен мачв кариерата си, но все пак спечели.

Това може да е още един текст за това защо Роналдо трябва да бъде обичан или мразен. И той, също като другите, нямаше да има никакво значение. Защото всеки отдавна е направил своя избор. Трудно е да имаш неутрално отношение към Кристиано - фигури от такъв мащаб са обречени да бъдат третирани безразлично.

Но сега сме изправени пред трагедията на спортист, който работи върху себе си от ранна възраст и в крайна сметка постига невероятното. Несъмнено вече знаете тезата, че Роналдо е творец на собствената си съдба, а Меси дължи всичките си успехи на таланта. Сега обаче не става въпрос за Меси.

Струва си да повторим още веднъж - Роналдо наистина направи стълба към Олимп от собствените си мазоли и капки пот. Кристиано далеч не е единственият спортист, който се е образовал, овладял себе си. Но той постигна повече напредък от другите играчи. И в главния мач на живота си този спортист получава силен ритъмпо кариера, по амбиция. И да – от гордост.

Защо в основния мач? Има мнение, че Роналдо е толкова успешен в Реал Мадрид, защото в испанското първенство бележи много срещу Алмерия и Сарагоса. Разбира се, това са глупости, но за да затвори устата на критиците си, Кристиано трябваше да постигне успех с националния отбор на Португалия, който няма кралски статус на международно ниво. И не само поради тази причина - Роналдо не беше смятан за велик само защото нямаше триумф в голям турнир. До този ден.

Кристиано не направи най-добрия си турнир и трябваше да се реваншира на финала. Но съдбата сякаш му се присмя, тъй като невинната пеперуда седна да погъделичка клепача на Кристиано в момента, когато той вече разбра всичко. Той разбра всичко точно тогава, в момента на удара на Пайе, но около четвърт час отказа да го приеме. Трябва да тръгвам.

Оказа се, че Роналдо е смъртен - изкара почти цялата си кариера без сериозни наранявания, но в самото важен моменттялото му го отказа. Това тяло, което сам създаде, което гледаше цял живот.

Но съдбата (отново!) реши, че е време да изпробвате португалския национален отбор - невъзможно е да спечелите турнира, разчитайки само на един играч! И отборът оцеля. А заедно с нея и Роналдо, който не напусна терена в 25-ата минута. Той остана встрани, викаше и насърчаваше съотборниците си, не им позволяваше да спрат.

Той играеше ролята на покровител, само че видим. Целият Париж, цялата планета видя как той иска да победи. Не за себе си, а за Португалия. За когото Роналдо несъмнено е бог.

Вчера се случи невероятното на финала на Евро 2016. Португалците вече загубиха лидера си Кристиано Роналдо заради контузия през първото полувреме. Но въпреки това отборът на Фернандо Сантош победи фаворита Франция в продълженията и спечели европейската купа за себе си и своя капитан.

Моментът, с който повечето ще свържат не само финала, но и цялото Евро 2016, епизод, който ще остане в историята - уви, не е гол. Димитри Пайе, авторът на великолепния победен гол в края на откриващия мач между Франция и Румъния, на същия Стад дьо Франс точно месец по-късно се оказа обект не на обожание, а на омраза. Мигновено страницата му в социалната мрежа се изпълни с над 100 хиляди (!) обиди, ругатни и заплахи.

И според мен тези емоции нямат нищо общо с истината. Защото, убеден съм, това беше абсолютно игрови епизод - просто с фатални последици. Мнозина незабавно заявиха, че не могат да си представят, че навиват Португалия, но смениха страните след един епизод. Ако сте фен на Кристиано, тогава вероятно отправяте куп ругатни към автора в момента. Но, гледайки този сблъсък - както в динамиката от трибуните, така и на няколко повторения - останах убеден: английският рефер Марк Клатенбърг, който дори не спря играта, беше прав.

Сълзите на Роналдо бяха истински и той със сигурност го съжалява. Колко жалко за всички нас, от които жестоката съдба на футбола открадна един великолепен играч. Дори природата му се присмиваше: в момента, в който Кристиано за първи път потъна безпомощно на поляната, на окото му кацна или пеперуда, или молец. И нямаше нито силата, нито желанието да го изтрие...

Онзи ден Лео Меси плачеше, след като загуби поредния си финал за Аржентина и от мъка обяви, че се оттегля от националния отбор. Сега - Роналдо. Имат не само време и слава, но и сълзи – за двама. И, извеждайки носилката с лежащия на нея майстор от терена, не само португалците, но и френските фенове аплодираха. Може би в последния финал за националния отбор в живота му той не можа да прекара и половин час на терена. Без значение как се отнасяте с него, той не заслужава това. И тази драма ще остане в историята.

Но сантиментът не трябва да се бърка с отношението към Пайе. Футболът е мъжка контактна игра и в нея всичко е възможно. И въпреки че много хора вярват, че играчът на Уест Хем е ударил коляното на Роналдо с другия си крак умишлено, като хокеист, аз нямах такова впечатление. Може би греша, но мисля, че имаше искрена среща. Абсолютно английски – затова Клатенбърг не подсвирна. Просто с ужасни последствия. Господ да даде здраве на Роналдо и бързо завръщане.

Но португалецът дори започна да бие Пайе бавно - въпреки че, ако имаше нещо наистина отвратително, такива майстори на раницата като Пепе веднага щяха да му откъснат краката. Единственото нещо, което си спомням, беше скокът на Седрик с коляно в гърба на Пайе, който му коства жълт картон.

Самата игра, която започна весело, се сви за известно време след контузията на Роналдо от шока на всички. Гризман беше застигнат от лош късмет в лицето на Руи Патрисио. Постоянно нарастващата мисъл за 0-0 беше почти довършена от Жиняк в последната добавена минута - но след като изпрати Пепе "на бюфета" с фалшив замах, той удари гредата. Ние в ложата на пресата сякаш чувахме стенанията на цяла Франция. Пророчески стон.

Все пак Португалия вкара в продълженията. Освен това играч, който играе за френски клуб! Лорис можеше да се справи с удар от далечна дистанция от нападателя на Лил Едер в долния ъгъл. Съдбата върна услугата на португалците за контузията на Кристиано, за това, че не ги пречупи - и първият голям трофей в историята на страната дойде. Въпреки факта, че в груповия турнир отборът изравни три пъти и зае едва трето място! Така че нека благодари... на французина. Мишел Платини.

И сега, под смаяната тишина на три четвърти от Стад дьо Франс, Роналдо, който дирижираше партньорите си от страничната линия по-добре от всеки Фернандо Сантос, имаше причина за съвсем други сълзи. Нещо повече, през всичките последни минути португалската трибуна пееше името му.

Но той не се възползва от тази възможност. Французите имаха влажни очи, а Роналдо, първо лежейки в прегръдките на партньорите си, а след това накуцвайки към своите партньори и фенове и накрая, получавайки чашата в ръцете си, просто се усмихна - и нежно целуна тази чаша. Може би също като си спомня, че той спечели турнира със своята страна преди Меси...