Зенит ЦСКА 20 август най-добрите моменти. Зенит - ЦСКА

Санкт Петербург "Зенит"започна настоящия сезон само с мач срещу Москва ЦСКА. В срещата за Суперкупата синьо-бяло-сините спечелиха с 1:0 с гол Маурисио.

Спечеленият трофей обаче не помогна на тима на Мирча Луческу да се почувства уверен собствена сила, в резултат на което провалиха старта на руската Висша лига.

В първия кръг Зенит игра наравно у дома с Москва "Локомотив"(0:0), след което се разделиха със скромните "Уфа" (0:0).

И едва в третия кръг отборът на Санкт Петербург проби и победи "Ростов"(3:2) на собствен терен. Въпреки че след първото полувреме домакините губеха с 0:2, изгонването им помогна да обърнат развоя на мача Александра Гацкана, без които най-вероятно нямаше да видим завръщане.

В следващата среща Мирча Луческу, изглежда, няма да може да разчита на нападател Артьом Дзюбаи полузащитник Павел Могилевец. Въпреки че тренират в обща група, но все още не са в 100% форма.

ЦСКА

Москва ЦСКА, ако не вземете предвид поражението в мача за Суперкупата на Русия, настоящият сезон започна малко по-добре от Санкт Петербург "Зенит".

Всичко започна с доста неочаквано равенство срещу Махачкала "Анджи"(0:0). Но още във втория кръг армейците все пак спечелиха "Оренбург"(1:0), чиято врата бе поразена Роман Еременко.

Най-накрая в последната си среща ЦСКА победи Екатеринбург "Урал"(1:0). Той обаче направи това много трудно, пращайки топката във вратата на съперника едва в четвъртата минута на второто полувреме, компенсирано от съдията.

Участието на халфа в следващия мач е под въпрос Зоран Тошичкойто се притеснява от лек мускулен дискомфорт.

Прогноза

Любима предстоящ мачбукмейкърите считат клуба от Санкт Петербург: победа на Зенит - 2,00 , победа на ЦСКА – 4,10 , рисувам - 3,20 .

Няма нищо изненадващо в това, че отборът на Мирча Луческу е с най-големи шансове за успех, тъй като ще играе на домашната си арена, и то след много важна победанад Ростов.

ЦСКА, въпреки че е по-висок в класиране, но играта му все още трудно може да се нарече идеална, предвид проблемите в атака, възникнали след напускането Ахмед Муса.

Можем да говорим за подобни проблеми по отношение на Зенит, защото всъщност той вкара всичките си голове срещу Ростов, който игра с десет човека.

Очевидно е, че армейците ще отстъпят инициативата от първите минути и ще се ориентират към контраатаки. Ако червено-сините удържат първоначалния натиск, което е доста вероятно, тогава мачът едва ли ще бъде резултатен. Препоръчваме ви да разгледате по-отблизо тарифите „Общ брой голове под 2.5“ за 1.70И „Общият брой голове през първото полувреме е по-малко от 1“ за 1.73.

Е, би било съвсем логично да заложите равенство през първото полувреме, което се приема с коеф 2,00 .

Зенит и ЦСКА са част от кохортата на топ отборите във Висшата лига, но вече са на различни полюси на развитие. "Армейците" скоро навлизат в осмата си година живот заеднос Леонид Слуцки, техните козове - стабилността на състава, играта на центъра на терена, умението да издържат и да натискат - вече са проучени от всеки, който има някакви разбирания от нашия футбол, но опитайте да им противопоставите с нещо. Не мога да позная списъка с "първите 11" на ЦСКА основна игралятото също беше твърде трудно. Единственият играч, чието титулярно място беше под съмнение, беше Александър Головин. Не защото е лош, а защото Георги Миланова, който отбеляза най-важната целв Екатеринбург преди седмица. И тук обаче Слуцки предпочете да следва главната дума на ЦСКА последните години- "стабилност".

И Зенит преминава през традиционния период на живот с букет от бонбони Мирча Луческу. Обичайната история - нова метла променя своя състав, тактика и дизайн на играта. Зенит започна да търкаля топката още повече, промени малко в схематичните детайли, но започване на мачовеизглеждаше влажен. До голяма степен поради желанието на Луческу да разбърка състава и да коригира детайлите. Преди Ростов той запази само петима играчи на мястото си в сравнение с предишния мач, а през второто полувреме представи новия Зенит, с Хулианов центъра и скрит куп напред Кержаков – Джорджевич.

Още по-изненадващо е, че Луческу реши да прекрати експериментите в ЦСКА и да напусне състава, който игра с Ростов. Нещо повече, той беше този, който започна мача, въпреки че през второто полувреме Зенит се движеше и измисляше атаки много по-добре.

През почти цялото първо полувреме изглеждаше, че стабилността на Зенит е доста въображаема. Да, тимът от Санкт Петербург създаде първия остър момент в мача - Кришитосервира в наказателното поле, във волейболна топка пред него Шатовхвърли топката до засадата Кокорин, и Александър бръкна в долния ляв ъгъл, но не силно, така че Акинфеевуспя да вземе топката. Но след това ЦСКА пое контрола над играта. ЦСКА започна да натиска пред наказателното поле на Зенит, принуждавайки публиката да види дрибъл Лодигина, започнаха да търсят свободни коридори в защитата на домакините. Проведе няколко опасни атаки - Тосичу, който влезе на терена в отлично настроение (това се забелязваше само при добро настроениеЗоран играе страхотно), нямаше достатъчно стъпка, за да завърши умната стена Дзагоев, и удар на далечни разстояния ЕременкоОтпечатах стената отвън.

Лутовият характер на играта беше допълнен от грешките на Зенит. За топ мач синьо-бяло-сините изгубиха много топката и дадоха поле за контраатака на ЦСКА. Много често ЦСКА създаваше позиционно предимство – затова Зенит отново атакуваше бавно, а най-активният играч в титулярните кръгове Олег Шатов излизаше в сянка и твърде често играеше наопаки. Свободен удар, от който Езекиел Гарайудари напречната греда, не следваше съвсем логиката на играта - доведе се до рядка атака на Зенит с включена скорост.

Логично последва гол на ЦСКА, но до него доведе глупава ситуация на вратата на Лодигин. Без да усещаш дъха си зад себе си Траоре, Нето направи отстъпка на вратаря на Зенит, Ласина засече топката, изби ъгъла от отбитата топка, а ЦСКА вкара от нея. От подаване Вернблумне можа да пробие, но от Витсел, който държеше шведа, топката се отби в крака на Ерьоменко в радиуса на наказателното поле. И Роман го удари много грамотно: хвана топката на крака си, той леко я завъртя в долния ъгъл. Кокорин пострада най-много от футболистите на Зенит - той просто пазеше зоната, откъдето удари Еременко.

Чували сте истината хиляди пъти от треньори и коментатори, че головете много често идват от такива незадължителни стандарти. Но в случая с ЦСКА подобен гол не е просто съвпадение, а типична история. Някъде да хванеш отпуснат противник, къде да следиш за грешка, къде да си със секунда по-бърз... Малките неща, в които армейците се оказват малко по-добри, често решават съдбата на мачовете им.

За Зенит беше трудно да играе в нападение, особено когато Шатов беше изключен и се движеше много по-малко около периметъра на терена. Проблемите с динамиката на атаката и скоростта на Зенит все още са очевидни. Показателен момент се случи в 37-ата минута, когато пас към Маурисио отсече петима армейци, но бразилецът се поколеба, нямаше време да разпръсне контраатаката и загуби топката.

Но дори и в такъв проблемен мач петербургчани намериха традиционно решение - досадни удари по фланговете. Първият алармен звънец удари ЦСКА, когато Смолниковполучи интелигентен пропуск от Маурисиоот дълбочина, центрира в центъра на наказателното поле, Витсел засече с глава, но от удобна за Акинфеев дистанция. Второто обаждане, преди съдийския сигнал за почивката, вече беше резултатно. Доменико Кришито подготви ново подаване в наказателното поле. Юрий Жирков се втурна в зоната, където италианецът пресече, пред него Шченниковаи хвърля главата си в ъгъла. Подобен шанс имаше и в мача с Локомотив, но тогава Юрий удари неумело Гилерме. Сега Жирков, който си даде гол навръх 33-ия си рожден ден, доказа, че разбира добре новата роля, в която го вижда Луческу. Веднага комбинацията на Кокорин и Шатов почти проработи - ударът на Олег, който за първи път беше изпуснат от полезрението, липсваше малко точност.

През втората част Луческу веднага бе хвърлен в битка от Жулиано, но новакът на Зенит, за разлика от мача преди седмица, не игра добре. Той отново беше притиснат в менгеме, не му беше дадена свобода и беше принуден да премине към статични партньори. Всички сили на Зенит се съсредоточиха по фланговете, а когато трябваше да се излезе с остро и необичайно решение, ЦСКА блокираше всичко. Авантюристичната смяна на треньора на Санкт Петербург също не промени това - Джорджевич, който влезе вместо Нето, също бързо изчезна във врящата вода на този мач.

ЦСКА умело се възползва от невниманието на Зенит при започване на атаки и при преминаване от нападение в защита. За топ мач домакините бяха хващани на контраатаки недопустимо често, а за късмет на Зенит ЦСКА също пропускаше нещо. Дзагоев стреля с глава встрани от гредата. Марио Фернандесслед отстъпката на Головин, той беше в големи проблеми, а най-близо до гол беше Миланов, който беше хвърлен в битка вместо контузения Тошич, който стреля опасно от „точката на Еременко“ - Лодигин се притече на помощ. Когато Алексей Йонов излезе в челните редици на атаката, армейците получиха още по-голямо предимство в скоростта. Ако Йонов и Еременко, след като се натъкнаха на контраатака 2 на 2, хванат Зенит в непостоянство, това отново ще бъде символично и ще докаже колко добре се чувства ЦСКА слаби меставраг.

В края Зенит пусна Артьом Дзюба, но с неговото освобождаване ЦСКА успя да изключи дори фланговете на противника - Дзюба никога не получи нито един пас към главата си, а Юлиано, Витсел и Гарай, които често вървяха напред, твърде често правеха грешки в подаванията към ръба. Това беше друг елемент от плана на Леонид Слуцки, който работи в Петровски в много компоненти. ЦСКА не успя да спечели мача, но с кинжални контраатаки червено-сините бяха по-близо до победата от Зенит, който твърде често изпадаше в състояние на ступор за подобна игра.

Първите четиридесет и пет минути от централния мач от тура се оказаха не много интересни, но все пак доста наситени. Инициативата течеше между отборите, но не можеше да се каже, че играта беше сблъскваща. Атаките на едни и други се развиваха твърде вяло и безинтересно. И все пак първият опасен момент в мача не закъсня. В осмата минута след центриране на Кришито Шатов отправи удар с глава към Кокорин на границата на засадата. Защитниците решиха, че има засада, но Александър не се изключи от епизода и стреля остро в близкия ъгъл - Акинфеев показа чудеса на реакция и спаси отбора си от вече неизбежен гол.

След това армейците направиха няколко хубави атаки, но най-голямата опасностможеше да възникне, когато Лодигин реши да победи Траоре в собственото си наказателно поле и ако този трик се беше объркал. Но вратарят на Зенит показа способността си да дриблира в този епизод и предотврати заплахата. Когато дойде ред на петербургците да развият атаките си, се усети зависимостта от Халко. Нямаше на кого да се подаде топката, за да може този човек веднага да изостри играта, изнервяйки защитниците на ЦСКА. Шатов се опита да изпробва тази роля, но, честно казано, не се получи много добре.

В средата на първото полувреме момчетата на Мирча Луческу имаха нова страхотна възможност за гол. Всичко започна с пас към Кокорин отдясно. Деветият номер повлече топката още повече, а в същото време в центъра Игнашевич избута Жирков и го положи на тревата. Назначеният арбитър стандартна позицияи показа горчицата на ветерана на ЦСКА и руския национален отбор. Към топката се приближи Есекиел Гарай, след чийто удар топката с оглушителен трясък се удари в гредата и излетя в терена.

Не беше минала и минута след това, когато Луис Нето в най-безобидната ситуация в собственото си наказателно поле даде топката на Ласина Траоре. Той беше малко изненадан от такова благородство на защитника на противниковия отбор, така че Нето, осъзнавайки грешката си, веднага изби топката в корнер. От което фаталното подаване влезе във вратарското поле, откъдето Вернблум хвърли топката обратно към дъгата към Ерьоменко. Роман весело замахна и уцели Лодигин с характерния си удар под левия стълб - 0:1! Между другото, Кокорин беше много близо до финландския полузащитник на ЦСКА и можеше да му попречи, но нямаше време - „деветката“ беше твърде бавна Екипът на Санкт Петербургизтича до мястото на събитията.

В един от следващите епизоди Зенит отново отбеляза опасен свободен удар, като този път Вернблум отбеляза. И дежурен за себе си жълт картонтой го получи не за самия фаул, а за разговор със съдията. Кришито стреля точно на позицията на Акинфеев. Няколко минути по-късно ЦСКА направи принудителна смяна. Рецидив стара травмаполучени Зоран Тошич, а Леонид Слуцки беше принуден спешно да освободи Георги Миланов.

След това отборите редуваха успешни и не толкова успешни периоди. Беше доста трудно да се открои някой в ​​​​отбора на "синьо-бяло-сините", но Фернандес блестеше сред "червено-сините", разкъсвайки левия фланг на защитата на Зенит отново и отново. Вярно е, че като цяло защитата на Санкт Петербург действаше съгласувано, така че никой особено не безпокои Лодигин. В 35-ата минута още един шанс за голсе появи на вратата на гостите. След центриране на Смолников Витсел удари с глава от упор под гредата и тук Акинфеев се притече на помощ на тима си.

ЦСКА изигра доста шокиращи последни пет минути, в които можеше да удвои преднината след удар на Фернандес от почти нулев ъгъл. Все пак в крайна сметка в последната минута на редовното време армейците отстъпиха. Именно Кришито хвърли успешно топката в чуждо наказателно поле, където Жирков с нисък удар с глава прати топката във вратата - 1:1! Паритетът беше възстановен и вероятно въз основа на резултатите от първото полувреме това е повече от справедливо.

Втора половина.

Мирча Луческу реши веднага да направи корекции в играта - Хулиано влезе на терена вместо Маурисио. Зенит имаше и други кандидати да напуснат терена, но ограничението за чуждестранни играчи позволява много по-малко възможности, отколкото бихме искали. Първите пет минути обаче бяха оставени на отбора на ЦСКА и едва след това клубът от бреговете на Нева започна постепенно да се отдалечава от собствените си врати. Но беше невъзможно да се задържи дълго в противниковата половина на терена - имаше твърде много тактически фаулове на ЦСКА, които отрязаха в зародиш обещаващите идеи на тима от Санкт Петербург.

В 55-ата минута гостите разцепиха защитата на съперника, отвръщаха с каквото могат, но на финала Дзагоев сгреши чисто и отблизо прати топката над напречната греда. Трудно можеше да се каже, че ЦСКА доминираше в тези минути, но поне съставът на Леонид Слуцки беше постоянно в противниковата половина на терена и постоянно напрягаше защитниците на Зенит. Екипът на Санкт Петербург наистина не успя. Джулиано, за разлика от играта с Ростов, беше напълно изгубен, въпреки че имаше няколко хубави опита да изпълни соло пас.

В 65-ата минута Витсел падна в противниковата половина, но реферът не му обърна внимание. Играта продължи, като между моментите Нето заби коляно в бедрото на Траоре и едва тогава Иванов забеляза, че белгиецът не успя да се изправи за минута. Най-големият късметлия в тази ситуация беше Нето, който можеше да получи „горчица“ за такава техника, но явно са го забравили. След това Витсел се покачи, а Траоре беше заменен от Алексей Йонов.

Няколко минути след това партньорите изведоха Миланов на ударна позиция в центъра, но Лодигин скочи няколко крачки напред и парира този удар, намалявайки ъгъла на обстрела на българина. След това последва доста интересна рокада на Луческу: Нето отстъпи мястото си на Джорджевич. Жирков се насочи към левия фланг на отбраната, а Кришито към центъра й. Интересното е, че почти веднага след това Зенит пое инициативата и започна да държи топката много по-дълго.

В 70-ата минута Кокорин можеше да вкара, но се забърка с топката, защитниците се върнаха и го наобиколиха. Трябваше да направя отстъпки за Смолников, но Игор също беше блокиран. Но Еременко имаше най-великолепния момент. Всичко започна с пробив на Йонов по фланга, последван от отстъпка към центъра за абсолютно свободен римлянин, който не беше спрян от никого. Но финландският полузащитник беше бърз и стреля точно в позицията на Лодигин!

Преди началото на последните десет минути треньорите направиха последна смяна: Натхо влезе вместо Дзагоев, а Дзюба влезе вместо Кокорин. И може би това беше единственият сегмент, в който всеки играеше строго своята роля. Зенит взе инициативата, ЦСКА игра на контраатаки и всички бяха доволни от всичко. почти. Отборът от Санкт Петербург създаде само половин положения, които завършиха с изчиствания на бранителите. А „червено-сините” можеха да реализират единствения си шанс. След заден пас на Ерьоменко Миланов стреля покрай гредата.

В последната добавена минута Игор Смолников получи жълт картон за опасна игра срещу Шченников. Игор опита да избие топката в наказателното поле, а Георги направи всичко, за да избегне ненужен корнер. Резултатът беше сблъсък, след който и двамата играчи се нуждаеха от помощта на лекари и напускане на електрически превозни средства. Да се ​​надяваме, че играчите нямат сериозни контузии.

Резултати от мача.

Може би равенството е естественият резултат от този мач. През първото полувреме Зенит изглеждаше по-добре, през второто полувреме ЦСКА беше по-близо до победен гол. Качествен мач, който обаче остави много въпроси относно готовността на футболистите за следващи мачове. Особено се отнася клуб Санкт Петербург, който след четири мача под ръководството на нов треньор все още не е изградил определен стил, който да му позволява надеждно да достига до чуждите владения. Всъщност офанзивната игра не беше режисирана. Има още време до началото на Лига Европа - това е своеобразен момент Х, защото до средата на септември ще трябва да се играе на пълни обороти както в европейските купи, така и в първенството. ЦСКА игра в свой стил, като този път като че ли беше по-подготвен заради по-доброто изпълнение на треньорските указания.

Армейците играха наравно в Санкт Петербург с местния Зенит.

ПРЕДИ МАЧА:

Младежки отборПФК ЦСКА спечели нова победа.

Цели:Гордюшенко, 28 (0:1). Чалов, 48 (0:2).

"Зенит":Рудаков, Пенчиков, Вяткин, Мареев, Круговой, Горулев, Котов, Иванов (Крапухин, 58), Кирилов (Никитин, 86), Андреев, Некрасов (Плетньов, 70).

ПФК ЦСКА:Помазун, Кривулкин, Станисавлевич, Маклаков (Алибеков, 86), Хосонов,
Леонов, Пухов (Анисимов, 77), Гордюшенко (Ферапонтов, 87), Олейников (Титов, 69), Чалов (Кучаев, 64; Неплюев, 80), Жамалетдинов.

съдия:И. Абросимов (Санкт Петербург).

СЛЕД МАЧА:

Цели:Еременко, 24 (0:1). Жирков, 45 (1:1).

"Зенит":Лодигин, Смолников, Кришито, Гарай, Нето (Джорджевич, 67), Маурисио (Жулиано, 46), Шатов, Гарсия, Витсел, Жирков, Кокорин (Дзюба, 79).

ПФК ЦСКА:Акинфеев, Фернандес, В. Березуцки, Игнашевич, Шченников, Вернблум, Дзагоев (Нато, 79), Тошич (Миланов, 30), Еременко, Головин, Траоре (Йонов, 66).

Предупреждения:Игнашевич, 21. Вернблум, 27. Гарсия, 41. Миланов, 41. Шатов, 61.

съдия:С. Иванов (Ростов на Дон).

Старши треньорът на ЦСКА Леонид Слуцки след равенството в мача от 4-ия кръг на руското първенство срещу Зенит (1:1) отбеляза напрегнатия характер на играта.

„През второто полувреме ЦСКА имаше по-опасни моменти“, каза Слуцки по телевизия „Нашият футбол“. – В първия Зенит беше малко по-остър. Не мога да кажа, че съм много щастлив, но не съм и убит. Трудна, достойна игра. Ще се опитаме да добавим този мач към нашия актив.

„Ето защо сменихме Траоре с Йонов.“ Той е нападател от друг тип, затова Йонов излезе.

– Не изглежда ли, че Траоре играе малко мързеливо?

- Не. Това е неговият стил на игра и ниво на готовност, както и възприятието му за всичко около себе си. Трябва да свикне по-бързо.

– Какво можете да кажете за контузиите на играчите?

– Дзагоев беше уморен и поиска смяна. Нещо не е много добре с Тошич. Дори сега въпросът е какво не е наред с Шченников? последните минутиСлучи се.

Старши треньорът на ПФК ЦСКА след мача със Зенит призна, че изпитва леко разочарование, че не успя да вземе три точки.

Много смесени чувства. От една страна, равенството в Санкт Петербург не е най-лошият стратегически вариант. От друга страна, имайки предвид как се разви второто полувреме, се усеща леко разочарование от крайния резултат.

- Видяхме достатъчно светлинна команда, който успя да създаде поне четири стопроцентови положения. Имат ли треньорите система за упражняване на изпълнението на такива невероятни моменти?
- Като всеки друг технически елемент, той има нужда от допълнително усъвършенстване, това се случва, играчите от атакуващата група обръщат много внимание на този компонент. Но много зависи от нивото на умения, сегашно състояние, психологическа стабилност. Едно е да завършиш последователност в тренировка, друго е в игра. Случва се. Остава само да кажем банални неща за това как ще продължим да работим върху този компонент.

- Траоре играе в ПФК ЦСКА от един месец. Присъедини ли се към отбора, доволен ли си от начина, по който играе?
- Той все още не се е интегрирал напълно по отношение на тактиката. Днес видяхте епизоди, в които липсваше взаимно разбиране. Дзагоев му даде пропуски в зони, където не бягаше. Той вече играе петия си мач, би било възможно да разбере по-добре изискванията на отбора и да взаимодейства с партньорите. Докато имаме това, което имаме, продължаваме да работим.

- Преди мача Луческу каза, че е недоволен от броя на играчите на Зенит, повикани в националния отбор. Щастлив ли си?
- Не мисля в такива категории. Кого смятахте за необходим? Главен треньорнационалния отбор, той го повика.

- Какво можете да кажете за Шченников?
- Епизодът с пропуснатия гол беше донякъде по негова вина, но като цяло той изигра мача достатъчно добре добро ниво. През второто полувреме в един епизод той намали и успя да спечели топката в наказателното поле, прекъсвайки много опасна атака.

- След Европейското първенство бяхте под напрежение. Сега всичко свърши, всички последствия свършиха или все още е останало нещо, което пречи или разваля настроението?
- Разбира се, някои моменти остават. Това е житейски и човешки опит. На някакъв етап е отрицателен, на друг етап е положителен. Философски се трансформира в сбор от неща, който помага на човек да продължи напред, да разбере много аспекти. Евро 2016 винаги ще бъде крайъгълен камък за мен треньорска биография. Що се отнася до днешното отношение, би било непрофесионално, ако все още съм дълбоко притеснен. Имаме много мачове, нови задачи, труден календар. От доста време съм се концентрирал върху работата в ЦСКА.