Най-дългите дълги тенис мачове. Най-дългият тенис мач

Преди 17 години, на 26 април 1998 г., се проведе най-голямата едновременна игра на дама. Трикратният световен шампион, барбадоецът Рон Кинг, наричан "Али на дамите" заради дългия си език, игра срещу 385 противника и победи всички. Представяме най-ярките примери за дълги мачове от други спортове.

Маратон на Уимбълдън

Обикновено тенис мачовете на Уимбълдън се отлагат за следващия ден поради дъжд, понякога поради тъмнина. И то в много редки случаи, поради факта, че и двамата противници едва се държат на краката си от умора. През 2010 г. французите Николас Махути американски Джон Иснъризигра най-дългия мач в историята на световния тенис. В допълнение към рекорда за продължителност, бяха поставени рекорди за брой аса на игра. Само в петия сет Иснър сервира повече попадения от всеки друг играч в целия мач. При резултат 47:47 в петия сет таблото на корт №18 угасна, като това беше максималния резултат, за който беше програмирано. Шест игри по-късно по същата причина статистиката на официалния уебсайт на Уимбълдън беше нулирана. Резултатът от този невероятен мач е 6:4, 3:6, 6:7 (7:9), 7:6 (7:3), 70:68 в полза на Иснър. Общо мачът продължи три дни, като чистото време, прекарано от играчите на корта, беше повече от 11 часа. Веднага след края играчите и скоро на стената на игрището се появи паметна плоча, посветена на тази невероятна игра. Николас МахутБях толкова шокиран от случилото се, че написах книгата „Мачът на моя живот“.

Пирова победа за руския отбор

Руските майстори по водна топка пристигнаха на Олимпийските игри през 2000 г. в Сидни като един от фаворитите. Груповият турнир беше успешен за руснаците. На четвъртфиналите беше неочаквано трудно срещу американците, но в крайна сметка нашите ватерполисти стигнаха до победа. А на полуфиналите руският отбор се изправи срещу тогавашните олимпийски шампиони от Испания. Беше страхотен мач. Руснаците постоянно излизаха напред, испанците ги догонваха със същата редовност. В продълженията и двата отбора се страхуваха най-много от грешки и, както каза един от коментаторите, плуваха по-бързо назад, отколкото напред. В крайна сметка всичко се реши 10 секунди преди края на третото продължение с точно хвърляне Дмитрий Горшков. Но руснаците нямаха достатъчно сили за финалния мач - унгарците победиха лесно нашия отбор с резултат 13:6. След игрите в Сидни бяха направени промени в регламента - играчите на водна топка спряха да играят безкрайни продължения и преминаха към дузпи.

По-горещо от ада

На 5 април 1915 г. в Хавана (Куба) се провежда най-дългата шампионска битка между боксьори в тежка категория в историята. американски Джак Джонсън, първият чернокож световен шампион в тежка категория, защити титлата си в битка със свой сънародник Джес Уилард. По това време нямаше правила за задължителния брой рундове в шампионатните мачове и преди всеки двубой противниците се споразумяваха за продължителността му.

Този път се съгласиха на 45, което трябваше да покаже изключителната издръжливост на боксьорите. Не достигна необходимия брой рундове; шампионът беше нокаутиран в 26-ия. След поражението Джонсън винаги твърди, че се е отказал от тази битка - враждебността към черния шампион беше твърде голяма в Америка по това време. Всъщност шампионът просто не си направи труда да тренира твърде много преди битката, надявайки се да нокаутира Уилард в началото на битката. Когато това не се получи, стана ясно, че дълга битка при четиридесет градусова жега ще бъде в полза на претендента. Може би Джонсън наистина можеше да се изправи след пропуснатия удар, но във всеки случай издръжливостта му нямаше да стигне не само да спечели, но дори да остане на крака още 20 рунда. Уилард каза само една фраза след битката: „Мисля, че дори в ада няма да е толкова горещо, колкото тук.“

С обедна почивка

Един мач по крикет може да се проведе в продължение на няколко дни, а регламентът включва официални почивки за обяд, чай и сън. Съвременните правила ограничават мачовете във времето, но преди отборите можеха да играят практически безкрайно. Точно такъв мач изиграха отборите на Англия и Южна Африка през 1939 г., който приключи едва когато дойде време британците да се качат на кораба, за да отплават у дома. Мачът се игра в рамките на девет дни с два почивни дни. Дъждът също увеличи продължителността на мача - в един от игровите дни участниците просто не можаха да излязат на терена, който беше напълно наводнен с вода. Въпреки (или може би поради) продължителността на играта, крикетът е много популярен в страни, които преди са били част от Британската империя. фактът, че тя не знаеше кой (най-великият играч в историята на крикета), който е дошъл да гледа нейния мач, предизвика смут в Индия. Индийските фенове дори измислиха хаштаг #whoisMariaSharapova.

Как една партия промени всички правила

През 1989 г. в Белград се играе шахматна партия между Иван НиколичИ Горан Арсович. Играчите подписаха мирен договор след 269-ия ход и 20 часа, прекарани на дъската. В ендшпила на дъската бяха останали само пет фигури - белите имаха поп, епископ и топ, черните имаха поп и топ. Николич се опита да използва предимството си повече от сто хода, но нищо не се получи. След този запис ФИДЕ реши да въведе „правилото на 50“ - ако всеки играч направи 50 хода, без да улови фигурата на противника, партията се обявява за равенство.

След като Бърнард Томич от Австралия и финландецът Ярко Ниеминен изиграха най-краткия мач на турнира в Маями - двубой, в който представителят на Финландия победи с 6:0, 6:1, продължи само 28 минути и 20 секунди - тенис общността си спомни най-лудите рекорди на корта. Германският вестник Bild цитира 11 такива необичайни постижения.

1. Най-дългият мач в историята на Големия шлем се проведе на Уимбълдън през 2010 г. Французинът Никола Махут и американецът Джон Иснър, които се биеха в първия рунд, прекараха на корта 11 часа и 5 минути. В същото време двубоят беше прекъсван на два пъти поради тъмнина. В крайна сметка Иснър победи - 6:4, 3:6, 6:7, 7:6, 70:68! При жените подобен рекорд поставиха италианката Франческа Скиавоне и рускинята Светлана Кузнецова. В една осминафинална среща на Australian Open през 2011 г. те играха 4 часа и 44 минути. Италианецът победи с резултат 6:4, 1:6, 16:14.

2. Германката Щефи Граф на 4 юни 1988 г. на финала на "Ролан Гарос" побеждава 17-годишната Наталия Зверева, представителка на СССР, само за 32 минути - 6:0, 6:0.

3. Най-дългият финал в серия от турнири от Големия шлем беше финалният мач на сингъл при мъжете на Откритото първенство на Австралия през 2012 г. Срещата продължи 5 часа 53 минути и завърши с победа на сърбина Новак Джокович над испанеца Рафаел Надал - 5:7, 6:4, 6:2, 6:7, 7:5.

4. Най-голям брой прави сервиси е регистриран в най-дългия мач - между американеца Иснър и французина Махут в първия кръг на Уимбълдън 2010. Джон Иснър направи 112 аса, а Николас Махут - 103. И двамата надминаха постижението на хърватина Иво Карлович - той имаше 78 сервиса в един мач.

5. Хърватинът Горан Иванишевич има най-много асове за един сезон: през 1996 г. той сервира 1477 пъти. Подобна статистика се води от 1991 г. Освен това друг хърватин - Иво Карлович (1318 през 2007 г.) и американецът Анди Родик (1017 през 2004 г.) имат над хиляда аса.

6. Най-дългата размяна на удари е регистрирана на 12 март 1988 г. Тенисистите R. Kapp и V. Dyuggan в мач, проведен в Санта Барбара, държаха топката в игра 3 часа и 33 минути. В същото време топката прелетя над мрежата 6202 пъти. Сред жените най-дългата размяна на удари се проведе в мача между Вики Нелсън и Жан Хепнър, проведен през октомври 1984 г. в Ричмънд. За 29 минути тенисистите хвърлиха топката над мрежата – размениха си удари 643 пъти. Общо срещата продължи 6 часа и 22 минути, като само тайбрекът продължи 1 час и 47 минути.

7. Хърватинът Иво Карлович отново сервира с най-висока скорост на топката - 251 км в час. Това тенисистът успя на 5 март 2011 г. в мача на двойки за Купа "Дейвис" 2011 в Загреб, в който хърватите срещнаха германците. Неофициалният рекорд обаче е на австралиеца Самуел Грот - на 9 май 2012 г. топката, която той изпрати на турнира от серията Challenger в Южна Корея, достигна скорост от 263 км в час. Сред тенис дамите официалният рекорд за скорост на сервис принадлежи на американка, по-голямата сестра на Уилямс, Винъс. Тя удари топката с 207,6 км в час, което беше регистрирано на US Open през 2007 г. Неофициалното постижение на същата американка е 209 км/ч (в Цюрих 2008 и Токио 2013). Също толкова бързо кандидатства и холандката Бренда Шулц през 2006 г. в Синсинати. Сред „непризнатите” рекорди е и подаването на германката Сабине Лисицки на състезание в Бали. Германският представител извърши "услугата" със скорост от 210 км в час, но поради техническа грешка в устройството, измерващо скоростта на подаване, рекордът не беше записан.

8. Най-много двойни грешки в един мач направи рускинята Анна Курникова (Курникова вече има двойно гражданство - руско и американско - бел. авт.). Анна постави антирекорда във втория кръг на Откритото първенство на Австралия през 1999 г., играейки срещу японката Мио Саеки. Курникова направи 31 двойни грешки, но все пак победи - 1:6, 6:4, 10:8.

9. Швейцарецът Роджър Федерер е спечелил 24 последователни финала на турнири на Асоциацията на професионалистите по тенис (ATP). След като загуби за последен път на финала в Гщаад през 2003 г. от чеха Иржи Новак, Федерер след това не претърпя поражения във финалните мачове до последния шампионат на ATP през 2005 г. Тогава той загуби от аржентинеца Давид Налбандян.

10. Най-добър баланс - съотношението победи и поражения - установи американката от чешки произход Мартина Навратилова през 1983 г. - 86:1. Тя загуби само от Кейти Хорват (САЩ), тогава 33-ата ракета в света, с резултат 4:6, 6:0, 3:6 в четвъртия кръг на "Ролан Гарос". При мъжете подобно постижение постигна американецът Джон Макенроу през 1984 г. - 82:3.

11. Най-много зрители на турнир от Големия шлем има в Melbourne Park на Australian Open - на 22 януари 2005 г. състезанието присъства на 60 хиляди 669 души.

Турнирите от Големия шлем и мачовете за Купа Дейвис са идеално място за добавяне към списъка с рекордни мачове в историята на тениса, тъй като в момента само тук е запазен форматът на петсетовите мачове.

Интересно е, че именно Купа Дейвис, чието значение се счита от много водещи тенисисти за много по-ниско от „големите“, които произвеждат най-дългите мачове, което най-често показва невероятната интензивност на борбата.

От десетте най-дълги мача в мъжкия тенис в историята на Откритата ера, шест представляват Купа Дейвис и в повечето от тях участваха изключителни спортисти, които обогатиха историята на играта с повече от тези резултати.

5 часа 41 минути. Пол-Анри Матийо - Джон Иснър. Ролан Гарос 2012, втори кръг - 6/7(2), 6/4, 6/4, 3/6, 18/16

Джон Иснър редовно става обект на рубриката "най-дългите мачове". Вземането на подаването на американския гигант е проблематично дори за играчите от Голямата четворка, да не говорим за други тенисисти. Когато обаче Джон попада на противник, който също категорично не иска да се откаже от игрите си, се създава патова ситуация.

В мача с Пол-Анри Матийо на миналогодишния Ролан Гарос американецът изглеждаше като фаворит, но в петата партия французинът буквално изправи под аплодисментите на родната си публика. Войната на нервите в крайна сметка завърши с колебанието на Иснър. В момента мачът е вторият най-дълъг в историята на French Open.

5 часа 45 минути. Мехди Тахири - Жил Мюлер. Купа Дейвис 2005, първа група - 6/7(4), 6/4, 7/6(3), 6/7(5), 6/4

Националните отбори на Мароко и Люксембург загубиха стартовите си мачове, така че никой не пожела да напусне Първа група. Ожесточената битка между мароканците, загубили предишния си блясък, и люксембургците, които никога не са блестели, беше белязана от упорита и твърда конфронтация между Мехди Тахири и Жил Мюлер.

Мароканският ветеран, който защитава цветовете на националния отбор от 1993 г., оказа отчаяна съпротива и успя да стигне до победата. Това обаче не помогна на отбора му - Люксембург спечели и запази мястото си в Първа група на Купа "Дейвис".

5 часа 46 минути. Арно Клеман - Марк Росе. Купа Дейвис 2001, четвъртфинали - 6/3, 3/6, 7/6(5), 6/7(6), 15/13

Арно Клеман е друг редовен на подобни мачове. През 2001 г. отборът на Франция вървеше към деветата си победа в Купа Дейвис, но швейцарците - младият Роджър Федерер и най-опитният Марк Росе - се оказаха неочаквано сериозна пречка по пътя му.

Именно той, олимпийският шампион на Барселона, два пъти изравни резултата в началния мач на мача срещу Клемент, а в петата игра той се съпротивлява в продължение на двадесет и осем игри. Клемент грабна победата, но изходът от мача беше решен едва в петата среща, в която физически изтощеният Росе вече не успя да влезе. Георг Бастл загуби от Николас Ескюд в пет сета и френският отбор се класира за полуфиналите.

5 часа 53 минути. Новак Джокович - Рафаел Надал. Australian Open-2012, финал - 5/7, 6/4, 6/2, 6/7(5), 7/5

Но всички фенове помнят този мач много добре. И не само защото се проведе преди малко повече от година. „Горещи по петите“, някои експерти предложиха да признаят мача за най-добрия в историята на тениса, но дори и най-известните скептици ще се съгласят, че той е включен в челната десетка без никакви въпроси.

И двамата страхотни тенисисти показаха най-доброто от себе си тук, давайки всичко от себе си през всяко рали. Рафаел Надал не успя да се освободи от „комплекса Джокович” в Мелбърн, но именно тук направи първата крачка към това.

5 часа 59 минути. Радек Щепанек - Иво Карлович. Купа Дейвис 2009, полуфинал - 6/7(5), 7/6(5), 7/6(6), 6/7(2), 16/14

Когато Иво Карлович сервира и опонентите са силен тенисист, това означава, че всеки сет вероятно ще завърши в тайбрек. Точно това се случи в първия полуфинал за Купа Дейвис през 2009 г. Проблемът за Иво беше, че сервисът на Радек Щепанек също се обърка...

В резултат на това четири игри неизменно завършваха в тайбрек, а според резултатите от маратонския пети сет по-опитният и опитен Щепанек беше по-силен. Когато във втория мач Томаш Бердих победи и Марин Чилич в пет партии, почти всичко в този полуфинал стана ясно.

6 часа 4 минути. Хорст Скоф - Матс Виландер. Купа Дейвис 1989, четвъртфинали - 6/7(5), 7/6(7), 1/6, 6/4, 9/7

Националният отбор на Швеция, заедно с отбора на Германия, беше един от основните фаворити на Купа Дейвис през 80-те години. На четвъртфиналите обаче шведите се изправиха срещу много труден съперник. Австрийският отбор, воден от младия Томас Мустер, победи австралийците в първия кръг и трябваше да се съревновава сериозно с фаворитите на виенска земя.

Няколко дни преди мача с шведите обаче Мустер беше блъснат от кола в Кий Бискейн, в резултат на което скъса наведнъж две коленни връзки. Но дори и без водача си, австрийците се биеха отчаяно. 21-годишният Хорст Скоф се върна два пъти в мача с бившата първа ракета на света, като в решителния сет успя да направи толкова важен пробив. Победата в мача обаче все пак бе за шведите, които загубиха от германския национален отбор на финала на турнира.

Животът на един от героите на този мач наистина не се получи. Хорст спечели четири ATP турнира, но беше принуден да се оттегли през 1995 г. През 2008 г., на тридесет и девет години, Хорст Скоф почина от инфаркт.

6 часа 21 минути. Борис Бекер - Джон Макенроу. Купа Дейвис 1987, плейофи за Световната група - 4/6, 15/13, 8/10, 6/2, 6/2

Трудно е да си представим, но през 1987 г. националните отбори на Германия и САЩ се срещнаха в плейофен мач от Световната група, след като претърпяха поражения още в първия кръг на жребия. Без да искат да напускат елита, капитаните на отбора доведоха най-добрите си сили в решителната битка - младия Борис Бекер и застаряващия, но все още страхотен Джон Макенроу.

По това време в Купа Дейвис нямаше тайбрек, така че основните събития се развиха във втория и третия сет, единият от които отиде за Борис, а другият за Джон. Две маратонски игри обаче толкова изтощиха великия американец, че след това той само от време на време оказваше достойна съпротива. Бекер спечели, а с него и отборът на Германия, изпращайки тима на САЩ в труден нокаут.

6 часа 22 минути. Джон Макенроу - Матс Виландър. Купа Дейвис 1982, четвъртфинали - 9/7, 6/2, 15/17, 3/6, 8/6

Е, преди пет години Макенроу беше в разцвета на силите си и в зенита на славата си. „Джуниър“ направи всичко възможно в четвъртфиналния мач срещу отбора на Швеция, но партньорите му Елиът Телшер и Браян Готфрид го разочароваха. В резултат вторият мач на Макенроу на сингъл срещу Матс Виландер се оказа решаващ.

Макенроу взе първите два сета в битката, но в третия гейм младият швед категорично отказа да загуби. Матс взе буквално всички топки и след титанична борба празнува победа в мача - 17/15. Вдъхновеният Виландер изравни мача - 2:2, и дълго се съпротивляваше в петия сет, докато Макенроу не се сети, че все пак той е първата ракета на света.

Впоследствие американците без проблеми спечелиха Купа "Дейвис" - 5:0 с австралийците и 4:1 с французите на финала. Но дуелът между Макенроу и Виландер стана най-дългият в историята на Купа Дейвис.

6 часа 33 минути. Фабрис Санторо - Арно Клеман. Ролан Гарос 2004, първи кръг - 6/4, 6/3, 6/7(5), 3/6, 16/14

Последният Ролан Гарос от ерата на Донадалев се оказа изключително интересен. По-специално, двама изключителни французи зарадваха феновете. Санторо и Клемент издържаха мача си до тъмнина, в резултат на което битката трябваше да бъде отложена за втория ден.

Но дори и след подновяването на играта, двамата смели французи се биеха толкова знаменито, че в крайна сметка поставиха рекорд за най-дълги мачове в историята на Ролан Гарос, както и абсолютен рекорд за Откритата ера. Кой би могъл да знае, че това постижение е било предопределено да продължи само шест години?

11 часа 5 минути. Джон Иснър - Никола Махут. Уимбълдън 2010, първи кръг. 6/4, 3/6, 6/7(7), 7/6(3), 70/68

Този мач ще остане завинаги в историята на тениса. Три дни, сто осемдесет и три игри, двеста и шестнадесет аса, девет абсолютни рекорда на играта. Едва ли някога ще се стигне до такъв двубой. Въпреки че не трябва да обещавате. След мача между Санторо и Клемент през 2004 г. прозвуча нещо подобно.

Между другото, един интересен факт - Серина Уилямс отне общо малко под десет часа, за да спечели титлата на Уимбълдън 2010 в седем мача - тоест по-малко, отколкото продължи този титаничен мач от първи кръг.

Все пак не подценявайте женския тенис, защото най-дългият мач тук продължи 6 часа 31 минути – и то в два сета! През 1984 г. на турнира на WTA в Ричмънд американката Вики Нелсън победи своята сънародничка Жан Хепнър с резултат 6/4, 7/6 (9).

Този мач постави и два абсолютни тенис рекорда. Първо, тук е регистрирано най-дългото рали в историята на тениса - 643 удара за двадесет и девет минути. Второ, това е най-дългата среща в историята – играна в рамките на един ден. В крайна сметка Клемент и Санторо, и особено Маю и Иснър, не го направиха за един ден.

Така че тенисистките също има с какво да се похвалят. Въпреки това, в общата маса от петсетови мачове, мъжете имат много по-голям шанс да поставят изключителен рекорд. Чудя се какво сезон 2013 ще зарадва феновете в тази област?

За разлика от повечето спортове, тенисът няма ограничение във времето. Вместо това мачът приключва, когато един от атлетите спечели в определен брой сетове. Като се има предвид това правило, спортът дава възможност да се случват някои странни неща. Повечето мачове приключват за около два часа. Някои дори се простират до три часа. Въпреки това, независимо дали става дума за мач на двойки или на сингъл, понякога крайният резултат не може да бъде определен в рамките на разумен период от време. Няма значение дали срещата е между мъже или жени. Мачовете в този списък са 10-те най-дълги тенис битки в историята. Спортистите в този списък трябва да имат нечовешки нива на издръжливост. Просто казано, никой обикновен човек не може да се справи с нито един от тези мачове. Тези мачове всъщност са много необичайни.

10. Новак Джокович победи Рафаел Надал през 2012 г. (мачът продължи 5 часа 53 минути)

В съвременния тенис двама мъже се изкачиха до самия връх на ранглистата. Единият е свиреп левичар, който е Кралят на клея, а другият е човек, който се състезаваше със себе си толкова често, колкото се състезаваше с опонентите си на корта. През 2012 г. тези войни се водят в епичен мач, който завинаги ще остане в паметта на феновете на тениса. Във финала на Откритото първенство на Австралия през 2012 г. Джокович се изправи срещу опитен опонент Рафаел Надал. Двубоят стигна до тайбрек в четвъртия сет (тогава Надал водеше с 2-1) и мнозина се чудеха дали Новак може да направи нещо срещу съперника си. О, как най-накрая се върна в играта. Той спечели тайбрека на четвъртия сет, преди да спечели петия сет със 7-5. Мачът продължи 5 часа и 53 минути, а изтощеният Джокович падна на корта от радост, когато приключи.

9. Радек Щепанек победи Иво Карлович през 2009 г. (мачът продължи 5 часа 59 минути)

Повечето от мачовете в този списък се състояха в Купа Дейвис. Това е първият от много от тези мачове, в които бурният чех Щепанек надмина хърватина Иво Карлович в битка, която продължи само 6 часа. Радек и Иво се състезаваха за място на финала за Купа Дейвис през 2009 г. и нито един от тях не искаше да отстъпи. Това, което прави този мач уникален, е броят на тайбрековете, които състезателите изиграха (и четирите сета завършиха с тайбрек). Петият и последен сет завърши с двуцифрен резултат. В резултат на това Щепанек се пребори със силното подаване на Карлович и спечели петия сет с резултат 16-14.

8. Хорст Скоф победи Матс Виландер през 1989 г. (мачът продължи 6 часа и 4 минути)

Първият мач в този списък, който продължи повече от шест часа, изправи Скоф срещу Виландер на четвъртфиналите за Купа Дейвис през 1989 г. След като първите два сета завършиха с тайбрек (всеки играч спечели по един сет), третият сет беше просто шокиращ. Скоф загуби сета с 6-1. Изглеждаше, че Виландер е на път да победи Хорст. Скоф обаче успя да се върне и да спечели четвъртия сет с резултат 6-4. Когато мачът наближи 6 часа, тенисистите се бориха, докато Skoff победи Wilander два пъти поред, позволявайки му да спечели с 9-7 в петия сет. Въпреки факта, че Матс загуби в дълъг и труден мач, който продължи малко повече от 6 часа, неговият отбор (Швеция) стигна до финала за Купа Дейвис. На финала те загубиха от Федерална република Германия с резултат 3-2.

7. Лукас Арнолд Кер, Дейвид Налбандян победи Евгений Кафелников и Марат Сафин през 2002 г. (мачът продължи 6 часа 20 минути)

В първия мач на двойки от този списък аржентинските партньори Кер и Налбандян победиха руснаците Кафелников и Сафин в мач, който продължи много по-дълго от очакваното. На полуфиналите за Купа Дейвис през 2002 г. и двата отбора се състезаваха за място на финала. Кер и Налбандян спечелиха първите два сета, като изглеждаше, че руснаците няма да спечелят дори един сет. Те обаче успяха да изтръгнат победа в третия сет (7-5) и дори победиха доста солидно аржентинците в четвъртия сет (6-4). Като се има предвид продължителността на мача от 6 часа и 20 минути, бихте си помислили, че петият сет щеше да се състои от невероятен брой игри. Така и беше. Общо 36 игри бяха необходими на аржентинците в петия сет, за да спечелят мача.

6. Борис Бекер победи Джон Макенроу през 1987 г. (мачът продължи 6 часа и 21 минути)

Въпреки че мачът продължи само минута повече от предишния мач на двойки, срещата за Купа Дейвис през 1987 г. между Бекер и Макенроу никога няма да бъде забравена. За всеки мач между тези двама тенисисти, феновете могат да очакват ожесточена битка и някои от най-добрите тениси, които някога ще видят. В този конкретен случай, с репутацията на своите страни на линия, Борис и Джон се включиха в напрегната, горчива битка за победа. След като Макенроу спечели първия сет с 6-4, никой не очакваше дълъг втори сет. Борис спечели втория сет, печелейки с резултат 15 на 13 гейма. Всеки състезател спечели по един сет преди началото на последния сет, като Бекер спечели убедителна победа с 6-2.

5. Джон Макенроу победи Матс Виландер през 1982 г. (мачът продължи 6 часа и 22 минути)

Въпреки че и двамата спортисти са се срещали в предишни записи в този списък, това беше първият мач за двамата състезатели, който продължи повече от шест часа. Побеждавайки предишния мач само с една минута, Джон Макенроу победи Виландер в пет изтощителни сета в този мач. Третият сет от този мач, отново в Купа Дейвис (този път през 1982 г.), беше предвестник на абсурдно дългите тенис мачове. Виландер победи Джон в третия сет с резултат 17-15. Невероятно издръжливият Макенроу обаче не остана победен и в крайна сметка дори спечели мача, като взе петия сет с резултат 8-6.

4. Вики Нелсън победи Жан Хепнър през 1984 г. (мачът продължи 6 часа и 31 минути)

Това е единственото съвпадение в този списък между две жени и е много впечатляващо постижение. Защо? Ако сте запознати с правилата на тениса, ще знаете, че мачовете между мъжете се играят по сценарий най-добър от пет сета (по време на турнири от Големия шлем и няколко други), докато мачовете при жените се играят само по сценарий най-добър от три формат. комплекти." Като се има предвид, че този мач продължи само три сета, можете да познаете колко силно и решително са играли тези двама спортисти във всеки момент от мача. И двамата състезатели бяха от Америка и може да се каже, че мачът за преминаване към втория кръг на турнира Central Fidelity Banks International беше много подобен на теглене на въже с редуващи се успехи. В крайна сметка Нелсън победи Хепнър в третия сет с резултат 11-9.

3. Fabrice Santoro победи Arnaud Clement през 2004 г. (мачът продължи 6 часа и 33 минути)

В един от малкото мачове в този списък, които не се състояха в Купа Дейвис, се срещнаха двама представители на Франция. Наградата беше Купата на Франция през 2004 г., но само един успя да премине след първия кръг. След като Санторо спечели първите два сета, перспективите на турнира изглеждаха много мрачни за Клемент, но той успя да избегне поражението, като спечели третия сет в тайбрек. След като неочаквано лесно спечели четвъртия сет с 6-3, съдбата на мача трябваше да се реши само от един сет. Всъщност мачът продължи толкова дълго, че последният сет приключи едва на следващия ден. Санторо отвърна и спечели петия сет с резултат 16-14.

2. Томаш Бердих, Лукас Росол победи Станислас Вавринка, Марко Киуденили през 2013 г. (мачът продължи 7 часа и 2 минути)

Вторият мач на двойки в този списък е и първият мач, надхвърлил продължителността от седем часа. В мача от първия кръг на Купа Дейвис през 2013 г. участваха двама играчи, които наскоро бяха класирани в топ десет тенисисти (Бердих и Вавринка). И двата отбора, борещи се за шампионската титла в страната си, показаха невероятни усилия на корта. Всички сетове завършиха при много близки резултати (единственият сет, в който имаше сравнително предимство в една от страните, завърши при резултат 6-4), а феновете се забавляваха много, докато гледаха мача. Когато стрелката на часовника премина седем часа, Бердих и Росол реализираха мачбол. Те спечелиха петия сет с 24-22 след епична битка, продължила седем часа.

1. Джон Иснър победи Николас Махут през 2010 г. (мачът продължи 11 часа и 5 минути)

Този мач вероятно ще остане ненадминат завинаги. Мачът от първия кръг на турнира Уимбълдън (Wimbledon) през 2010 г. дори по-късно получи табела с информация за тридневната битка. Беше перфектната комбинация. Иснър, с неговия тежък, размахващ сервис, и бързият стил на Мают ги направиха диаметрално противоположни. Слабостта на всеки от тях се оказа предимство на другия. След като мачът продължи два дни, вече не го гледаха само феновете на тениса. Всички спряха това, което правеха, за да видят дали мачът някога ще свърши. След три дни тенис на ниво от Големия шлем Иснър падна на земята. Цялата енергия в тялото му беше изразходвана. Той спечели най-дългия тенис мач за всички времена, 70-68 в петия сет. Този мач ще бъде записан в учебниците и никога няма да бъде забравен. Какво направи, когато Иснър победи Маю?