Капитан на италианския отбор по поло. Интервю с капитана на руския женски отбор по водна топка

Казанова. Това е нейното име и тя харесва думата.

„Фамилията е като фамилия“, вдига рамене колоритният капитан на италианския национален отбор в смесената зона. – Да, и на вас ви е удобно, журналисти. Няма да бъдете объркани с никого.

Казанова е скромен: по принцип е невъзможно да я объркате с някой друг. С ръст от 190 см тя е с половин глава по-висока от всеки съотборник и два пъти по-широка. Според официалната информация теглото й е 100 кг, но съставителите на справочника явно са я поласкали. Между другото, Елиза е и най-възрастната участничка в женския турнир по водна топка: скоро ще навърши 39 години и е достатъчно възрастна, за да бъде майка на някои от съотборничките си.

„Ако топката я удари, това почти сигурно е гол“, казва нашата Олга Беляева. „За щастие тя вече не е достатъчна за пълен мач: тя е освободена за определено време и прави това, което се изисква от нея.

На мача с руснаците Казанова не е в титулярния състав. Треньорът на нейния съперник Фабио Конти го запазва за критичните моменти от мача. Половината от тримесечието минава и отборите не успяват да отворят резултата: противниците играят много по-уверено в защита, отколкото в атака. Едва в петата минута на срещата Екатерина Лисунова успява да изчисти резултата на таблото с хвърляне, което се отбива от водата.

Италианките играят много грубо, нашите не си позволяват да се обиждат: на почивката Тереза ​​Фразинети седи на пейката със синина и торба лед под окото. Конти хвърля Казанова в битката. Елиза получава топката с гръб към вратата и без да я гледа я хвърля с лявата си ръка, но удря напречната греда. Трябва да се признае, че италианците нямат късмет: през първото полувреме на мача те удариха гредите шест пъти.

Катя Танкеева показва на Казанова, че няма смисъл да прави нещо сложно, когато е просто, вкарвайки от обрат - 2:0. Външният вид на Елиза все още е от полза: дърпайки двамата си съперници в защита, тя дава възможност на Джулия Ломбарди да отбележи.

Рускините направиха решителен пробив в третия сет: Лисунова, Беляева и Конух доведоха резултата до опустошителен. В същото време в защита нашите дават обрат на италианците от гол отново и отново. Нашата вратарка Анна Карнаух играе над всякаква похвала.

Конти разменя Казанова за Фразинети и обратно, но това няма полза. Опитвайки се да спаси опетненото си име, капитанът на италианките започва да прави фаул, като едва не удавя нашата Диана Антонова. Това по никакъв начин не влияе на хода на играта.

Вдругиден в мача за първото място в групата руснаците играят с австралийците. Въпреки че няма голяма разлика кой печели: всички отбори стигат до четвъртфиналите и за разлика от нашата група, където има категоричен аутсайдер Великобритания, в останалите четири всички отбори са приблизително равни - Испания, САЩ, Унгария и Китай.

– Диана, как се чувстваш след сблъсъка си с Казанова? – въпрос към Антонова след мача.

„Добре съм“, усмихна се Даяна, потвърждавайки думите си. – Ще бъде трудно в следващия мач: австралийците имат всеки втори, като Казанова.

Руският женски отбор по водна топка не успя да се класира за олимпийските финали. На полуфиналите отборът Александра Гайдуковазагуби от отбора на Италия. Имаше шанс за различен резултат, но това щеше да изисква повече неутрални рефери, по-висок процент изпълнени удари и малко повече късмет. Но предстои още един мач, най-важният за руския отбор в турнира.

Руският отбор започна фантастично полуфинала срещу италианците. Първо, капитанът на руския национален отбор Екатерина Прокофиеваспечели битката за задържаната топка и беше изпълнено първото хвърляне Евгения Ивановадостигна целта. Италианската атака завърши с двойно спасяване Анна Карнаух, и то в бърза контраатака Олга Горбуноваудари вратата за втори път Джулия Горлеро.

Това начало явно обезсърчи преди всичко нашите ватерполисти. Допусната грешка в защита Ариана Гариботистреля от изгодна позиция, а половин минута по-късно тя изравни резултата с далечно хвърляне. Нашите удариха, италианците отговориха, след което се получи напълно равностоен мач с взаимни положения. Руският национален отбор действаше много активно - до края на първата четвърт нашите ватерполисти стреляха още пет пъти към вратата на Горлеро, но вратарят действаше страхотно, а италианците блокираха два удара.

Олимпийски игри. Водно поло. Жени.
Полуфинал.

Русия – Италия – 9:12 (2:2, 2:4, 0:2, 5:4)

Голове за националния отбор на Русия: Иванова – 2, Лисунова – 2, Глизина – 1, Прокофиева – 1, Лисунова – 1, Соболев – 1, Гринева – 1.

Дори съдийските грешки на испанските и азербайджанските рефери не се отразиха особено на играта. Въпреки че, разбира се, когато вместо дузпа срещу Италия няколко минути преди края на четвъртината имаше изгонване Анастасия Симанович, беше неприятно. След такова първо тримесечие дори имаше искрица надежда - може би биха могли?

Но още в началото на вторите осем минути италианците отбелязаха два бързи гола и поведоха. И руският отбор все още имаше изключително нисък процент продажби. И самочувствието изчезна някъде. Дори среща на четири очи, която беше организирана за Надежда Глизина, не беше изпълнено. Нашите обаче не се отказаха. Отбелязан два пъти за отлични и навременни предавания Елвина Каримова, след което Екатерина Лисуноваи Глизина изравни резултата. И отново пропуснаха явно нарушение на правилата и не отсъдиха дузпа.

Но равенството не продължи дълго. Два далечни удара - и отново играчите Фабио Контиповеде и това се случи в самия край на четвъртината. През третата четвърт нашите момичета изобщо не успяха да хвърлят нито една топка – нито по гредата и вратата, нито покрай вратаря. В резултат на това коефициентът на изпълнение беше едва 32 процента, докато на четвъртфиналите с испанския отбор беше 44 процента.

Италианците се възползваха два пъти от шансовете си, а осмият гол срещу националния отбор на Русия отбеляза 37-годишният Таня ди Марио, който спечели Олимпийските игри през 2004 г. След нейния гол всичко стана ясно. Беше невъзможно да си върне хендикапа от четири гола в такъв мач.

Руският отбор направи всичко възможно. Заемане на място на портата Анна УстюхинаТя спаси няколко пъти отбора и те започнаха да вкарват голове в атака. За съжаление не можеше да играем дефанзивно, за да не допуснем голове след нашите автоголове. Италианците действаха стриктно според резултата и доведоха мача до победа. Между другото, този сезон италианският отбор победи руския отбор във всички официални мачове.

Сега руският отбор е изправен пред мач за третото място. Съперникът ще бъде определен в друг полуфинал между националните отбори на Унгария и САЩ. Ясно е, че след такова поражение, когато като цяло отборът играе не по-зле, човек може да се откаже. Но ние трябва да се съберем, защото за първи и последен път руски играчи по водна топка станаха олимпийски медалисти през 2000 г. Тогава имаше и трето място, но тогава руската водна топка беше на много по-високо ниво.

Ако сега момичетата успеят да постигнат такъв резултат, това ще е категоричен успех.

Във втория мач от груповия турнир нашите победиха европейския шампион италианците - 7:4. В последния мач от предварителния кръг тимът на Александър Кабанов гостува утре на австралийците.

ЗАЩО ДА ПРАВИМ ПРОСТОТО СЛОЖНО?

На мача с руснаците Казанова не е в титулярния състав. Треньорът на съперника Фабио Конти го запазва за критични моменти от мача. Половината от тримесечието минава и отборите не успяват да отворят резултата: противниците играят много по-уверено в защита, отколкото в атака. Едва в петата минута на срещата Екатерина Лисунова успява да изчисти резултата на таблото с удар, който се отбива във водата.
Италианките играят много грубо, нашите не си позволяват да се обиждат: на почивката Тереза ​​Фрасинети седи на пейката със синина и торба лед под окото. Конти хвърля Казанова в битката. Елиза получава топката с гръб към вратата и без да я гледа, се хвърля с лявата ръка, но уцелява гредата. Трябва да се признае, че италианците нямат късмет: през първото полувреме на мача те удариха гредите шест пъти.
Катя Танкеева показва на Казанова, че няма смисъл да правиш нещо сложно, а по-просто, вкарвайки от обрат - 2:0. Появата на Елайза наистина носи ползи: като дърпа двамата си съперници в защита, тя дава възможност на Джулия Рамбалди да отбележи.
Конти разменя Казанова за Фрасинети и обратно, но това няма полза. Опитвайки се да спаси опетненото си име, капитанът на италианките започва да прави фаул, като едва не удавя нашата Диана Антонова. Това по никакъв начин не влияе на хода на играта.

КАБАНОВ: ИТАЛИАНКИ СЕ ОПИТВАХА ДА НИ СЛОМЯТ

„Мачът беше спечелен в защита“, казва старши треньорът на нашия отбор Александър Кабанов. – Беше много важно да не допуснем и ние успяхме: четири гола са нищожно число.
Колко бяхме подготвени за грубата игра на съперника?
„Те винаги играят така, не е изненадващо.“ Италианците се опитаха да ни разбият, но ние не се поддадохме. И те все още нямат друг начин да ни победят.
В крайна сметка съдиите започнаха явно да симпатизират на италианците.
- Да, явно се насърчиха: все пак искат интрига, забавна игра, а ние водехме с четири гола разлика. Абсолютно съм сигурен, че двете дузпи, които бяха отсъдени срещу нас, не се случиха.
...Когато минаваше Антонова, вашият кореспондент зададе само един въпрос: как се почувства след сблъсъка с Казанова?

СТАТИСТИКА

Група Б
Русия – Италия – 7:4 (1:0, 1:1, 4:1, 1:2)
Русия: Лисунова (3), Хохрякова (1), Танкеева (1), Беляева (1), Конух (1).
Италия: Ди Марио (2), Абате (1), Рамбалди (1).
Отборно класиране: 1. Русия – 4 точки (2 мача). 2. Австралия – 2 (1). 3. Великобритания – 0 (1). 4. Италия – 0 (2).
Късно вечерта вчера приключи мачът Великобритания - Австралия.
Група А
Унгария – Китай – 11:10.
Отборно класиране: 1. Испания – 2 (1). 2. САЩ – 2 (1). 3. Унгария – 2 (2). 4. Италия – 0 (2).
Мачът между Испания и САЩ приключи вчера късно вечерта.
Забележка. Всички отбори в групата ще продължат да се състезават на четвъртфиналната фаза. При равен брой точки се зачитат директните срещи и головата разлика.

ДОБРЕ ДОБРЕ!

71-ГОДИШНИЯТ ЯПОНЕЦ ХОКЕЦУ Е НАЙ-ВЪЗРАСТНИЯТ УЧАСТНИК В ИГРИТЕ
Италианката Елиза Казанова е най-възрастната в турнира по водна топка, но най-възрастният участник на Игрите през 2012 г. е 71-годишният японец Хироши Хокецу.
Хокецу участва за първи път на Олимпиадата през 1964 г. в Токио, но е едва 40-и в прескачането на препятствия. След такъв провал японецът се отказа от представленията, въпреки че продължи да спортува за себе си. Той основава фармацевтична компания и постига успех в бизнеса. Преди няколко години Хироши поднови състезанията - този път в обездка - и стигна до олимпийския отбор за Игрите в Пекин. Там той стана и най-старият.
Между другото, конят на Хокецу също не е млад: в Лондон той ще язди 15-годишния Уиспър. Хироши може лесно да счупи олимпийския възрастов рекорд, който принадлежи на шведския стрелец Оскар Суон: на Игрите през 1920 г. той взе сребро на 72 години. Японецът обаче не отива в Рио: „Бих отишъл, няма проблем, но Шепот вече ще е на 19. Какъв спортист е той?!“

Капитанът на италианския отбор по водна топка Елиза Казанова в предаването "Спортен репортер".

– През цялата си кариера съм имал много различни сблъсъци с руснаци. Първото нещо, което си спомням е мачът през 2007 г., бях още неизвестен ватерполист, защото играх в А2 лига. Едва тогава тя премина в А1 и взе участие в Купата на шампионите. Тогава имаше игра в Катания с отбора на Кириши, който се смяташе за най-силния по това време. Започнахме, а там имаше един руснак, който постоянно натискаше. Играх в центъра, харесвах тази игра, защото често можех да изпълнявам атаки.

Сигурен съм, че за руснаците беше изненада: не ме познаваха преди. Причиних им много болка в този мач. Тяхната игра винаги се е базирала на пресата и за мен да играя срещу руснаците е забавно. Те обичат да оказват натиск: знаете, мъж срещу мъж, жена срещу жена. Не беше толкова лесно да завършим атаката и да вкараме гол, но винаги беше вълнуващо, защото тренирахме отборна игра.

Ще ви кажа, че когато играех в центъра, си вършех работата. Един човек не беше достатъчен да се грижи за мен. Но мисля, че те също се радваха на такъв съперник. Не, това не е отчаяние. Видях вълнението, когато най-малкият ватерполист щеше да се грижи за мен. Разбира се, че беше притеснена. Всички трикове, които противниците можеха да направят, за да се защитят от мен, винаги бяха направени.

По време на кариерата ми носът ми беше счупен два пъти. И двата пъти го направиха руски момичета: може би беше такава комбинация, не знам. Водната топка е контактен спорт, където, разбира се, от време на време има някакъв вид физическо въздействие върху играча. През последните години водната топка дори повлия твърде много физически на играча, има по-малко техника и повече физика.

Мисля, че е тъжно, защото нашият спорт губи своята привлекателност и публика. Трудно е да гледаш водна топка, ако никога не си играл и не разбираш какво се случва в басейна. Едно и също движение във водата може да бъде оценено по различен начин от зрители, играчи и съдии. Независимо дали играете нападателно или отбранително, един ход може да работи във ваша полза или срещу вас. Това е един от проблемите на водната топка - има малко техника и много физическа борба.

– Олимпиадата в Пекин, мач срещу Русия, последен период от мача: влязох в атака, доплувах до средата на басейна и, да кажем, лицето ми се сблъска с нечий лакът. Разбира се, веднага започна да тече кръв от носа ми. Веднага разбрах, че е счупен. Усетих силна болка, но веднага ми го върнаха. Виждате какъв красив нос имам, сега всичко е наред.

Втората подобна история също е свързана с Русия. Шампионска купа, пак отбор от град Кириши, пак носът ми се сблъска с нечий лакът. Случва се. През 20-те години, в които играх водна топка, никога не съм удрял носа с лакът, поне до степен да го счупя. Но искам да отбележа: смятам, че това беше случайност, не искам да кажа нищо лошо за честността на руските спортисти.

През последните години водната топка се промени много: първо физическото въздействие, след това техниката. Разбира се, през последните години и аз трябваше да се адаптирам. Случвало се е да се защитавам по различни начини, включително не винаги честно. Ощипванията и ухапванията са преди всичко съзнанието и спортното възпитание на играча. Тези, които прибягват до подобни техники, не трябва да се занимават професионално със спорт. Уважението е основното в спорта.

Нямам ясно изразени белези, но веднъж кожата на пръста ми беше отхапана от ватерполист от унгарския отбор. Имах белег на ръката си дълго време след това. Не знам, може би е била гладна. След това пръстът отне много време, за да се излекува: когато тренирате всеки ден във вода, е трудно да запазите пръста си сух. Няколко години този пръст беше по-чувствителен от другите.

Струва ми се, че Италия е отбор, който винаги играе много настоятелно. Подхождат към всеки мач с цялата си енергия и плам. С това италианките могат да компенсират физическия „дефект“, който имат в сравнение с американките например или австралийките. Това дава плодове, защото през последните години отборът ни събра достатъчно трофеи.

Най-трудните отбори са Америка и Австралия; те превъзхождат физически всички останали националности. Те са по-големи и по-силни от повечето играчи. Затова италианците залагат на агресията и хъса.

Видях снимка как ръката ми лежи върху главата на руски ватерполист по време на игра. Соболева, може би не помня. Какво мога да кажа? Фотографът е страхотен. Разбира се, не съм направил това умишлено, но изобщо не мога да го отрека; Разбира се, в този момент търсих топката с ръка, а не с глава. Мисля, че имаше и други подобни случаи, но ме хванаха само в момента със Соболева.

Струва ми се, че руснаците са по-способни на водна топка от италианците. Вие сте добър плувец, бърз и знаете как да измервате времето на игра. Руснаците подготвят добре резервите си, с други думи винаги са готови за мачове. Да играеш с руснаците е като да работиш на пълен работен ден: събуждаш се сутрин и си мислиш: „По дяволите, обратно на работа“. Не е лесно с тях. Повтарям, бързи са, с добро хвърляне.

Имаше моменти, в които изглеждаше, че не искат да играят. Въпреки че прекрасно разбирам, че в професионалния спорт не може да има такава ситуация. Затова имаше игри, в които не беше никак трудно да се победят руснаците; имаше чувството, че се предават.

Спомням си много добре снимката с окървавеното лице: това беше първият ми мач на Олимпийските игри в Пекин. Точно когато ми счупиха носа и в същото време ми направиха охлузване на лицето. Но, разбирате ли, носът ми ме тревожеше повече в този момент. Веднага отидох на лекар, за да ми го намести и да го изправи.

Италия се представи на световната сцена не само като носител на сребърен медал от Олимпиадата. Това е един от най-силните отбори в световната водна топка, навремето прекрасната Кристиана Конти блестеше на нашите врати, на нея се взираха нашите млади играчи, които вече са пораснали и са готови да защитават честта на страната. Благодарение на сериозен международен опит, те придобиха увереност в себе си, което им позволява да печелят голям брой мачове.

Спрях да играя за националния отбор през 2012 г., след като Лондон беше неуспешен. След това тя продължи да играе в Италия, след две години спечели Скудетото и Купата на LEN, между другото, срещу руския отбор. Последната година играх в "Рапало", след което го завърших. През юни или май миналата година завърших кариерата си, станах доктор по икономика и все още се занимавам с водна топка. Сега с номера, водене на сметки, подписване на документи. Съветвам различни спортни и неспортни дружества.

Най-накрая се върнах в Генуа след 20 години пътуване. Никога не съм играл в Генуа, винаги в други градове. Аз също работя тук в спортния център. Все още мириша на белина във въздуха, както можете да си представите, дори ако сега работя с числа. Щастлив съм.

Снимки от обявата:РИА Новости/Александър Вилф

Руският женски отбор по водна топка продължи неуспешното си представяне на Олимпиадата в Рио. В събота те загубиха втория си мач от три в груповата фаза. Този път - на италианците (5:10). Специалният кореспондент на Чемпиъншип беше сред журналистите, които спряха капитана на отбора ни в микс зоната - Екатерина Прокофиева,

да разбере какво става. Четвъртфиналът с испанките, в който ще се реши всичко, е вдругиден.

- Днес играта отново не се получи - каква е причината?
- Ако говорим за днешния мач, италианците представиха защита, която ние не успяхме да „счупим“, плюс нисък процент изпълнени удари – можем да кажем, че в този аспект изобщо не успяхме. Това е лошо, какво да кажа. Само ние сме виновни за поражението, не може да има извинения.

- Какво да правя след това?
- Вижте къде точно грешим в защита, откъде идват грешките. И, разбира се, трябва да осъзнаем шансовете, които създаваме - без това нищо няма да се случи. Просто трябва да вкарвате голове, когато имате възможност.

- Съгласни ли сте, че отборът подходи неподготвен до началото на Олимпиадата?
- Мисля, че въпреки тези резултати отборът върви напред. Преди всичко физически. Това е основното. В груповия турнир имахме право на грешка, можехме да загубим тези два мача - от австралийците и италианците.

Да предположим, че бяхме започнали от върха на нашата форма и бяхме спечелили и трите игри - какъв би бил смисълът? Все пак всичко зависи от състоянието на четвъртфиналите

Е, да предположим, че бяхме започнали от върха на нашата форма и бяхме спечелили и трите мача - какъв би бил смисълът? Все пак всичко зависи от състоянието на четвъртфиналите. Това е играта, към която сега се настройваме.

- На четвъртфиналите вдругиден ще играете срещу испанците - опишете ги.
- Напоследък сме играли няколко пъти с тях - и победи, и загуби. Опитните момичета постоянно работят върху своя „стълб“, което ги прави 50 процента от цялата игра. Мисля, че нашият старши треньор вече има идеи как да го неутрализира.

- Как е настроението в отбора - в крайна сметка пораженията, дори и да не влияят наистина на нищо, едва ли добавят нещо положително?
- Разбира се, че бих искал и други резултати. Победите винаги добавят увереност, но сега те не съществуват. Но е каквото е. Иска ми се да вярвам, че това само ще увеличи гнева и агресията ни. Отборът наистина работи усилено за тази олимпиада. Няма да се откажем толкова лесно, обещавам.

- Мъжете се оплакаха вчера, че...
- Да, не само мъжете, всички се оплакваме.

Отборът наистина работи усилено за тази олимпиада. Няма да се откажем толкова лесно, обещавам.

Водата е много лоша - мътна, с голямо количество хлор. Много ме болят очите. Трудно е да се концентрираш върху определени моменти, трудно е да мислиш за играта, защото просто боли. Това не е оправдание, отборите са в подобни условия.

Треньорът на отбора Андрей Белофастов каза, че утре ще ви заведат в Къщата на феновете, за да ви нахранят с кнедли и борш.
- Вярно ли е? Приятна изненада. Наистина трябва да сменим предавките след мачове като този. Няма смисъл да седите и да скърбите. Може да не сме в най-добро настроение в тези моменти, но много скоро ще трябва да изхвърлим всичко това от главите си. И родната среда, надявам се, ще помогне.