Който мач продължи 36 часа. Най-добрите мачове в историята на футбола: преглед, рейтинг, впечатления

Преди 17 години, на 26 април 1998 г., се проведе най-голямата едновременна игра на дама. Трикратният световен шампион, барбадоецът Рон Кинг, наричан "Али на дамите" заради дългия си език, игра срещу 385 противника и победи всички. Представяме най-ярките примери за дълги мачове от други спортове.

Маратон на Уимбълдън

Обикновено тенис мачовете на Уимбълдън се отлагат за следващия ден поради дъжд, понякога поради тъмнина. И то в много редки случаи, поради факта, че и двамата противници едва се държат на краката си от умора. През 2010 г. французите Николас Махути американски Джон Иснъризигра най-дългия мач в историята на световния тенис. В допълнение към рекорда за продължителност, бяха поставени рекорди за брой аса на игра. Само в петия сет Иснър сервира повече попадения от всеки друг играч в целия мач. При резултат 47:47 в петия сет таблото на корт №18 угасна, като това беше максималния резултат, за който беше програмирано. Шест игри по-късно по същата причина статистиката на официалния уебсайт на Уимбълдън беше нулирана. Резултатът от този невероятен мач е 6:4, 3:6, 6:7 (7:9), 7:6 (7:3), 70:68 в полза на Иснър. Общо мачът продължи три дни, като чистото време, прекарано от играчите на корта, беше повече от 11 часа. Веднага след края играчите и скоро на стената на игрището се появи паметна плоча, посветена на тази невероятна игра. Николас МахутБях толкова шокиран от случилото се, че написах книгата „Мачът на моя живот“.

Пирова победа за руския отбор

Руските майстори по водна топка пристигнаха на Олимпийските игри през 2000 г. в Сидни като един от фаворитите. Груповият турнир беше успешен за руснаците. На четвъртфиналите беше неочаквано трудно срещу американците, но в крайна сметка нашите ватерполисти стигнаха до победа. А на полуфиналите руският отбор се изправи срещу тогавашните олимпийски шампиони от Испания. Беше страхотен мач. Руснаците постоянно излизаха напред, испанците ги догонваха със същата редовност. В продълженията и двата отбора се страхуваха най-много от грешки и, както каза един коментатор, плуваха назад по-бързо, отколкото напред. В крайна сметка всичко се реши 10 секунди преди края на третото продължение с точно хвърляне Дмитрий Горшков. Но руснаците нямаха достатъчно сили за финалния мач - унгарците победиха лесно нашия отбор с резултат 13:6. След игрите в Сидни бяха направени промени в регламента - играчите на водна топка спряха да играят безкрайни продължения и преминаха към дузпи.

По-горещо от ада

На 5 април 1915 г. в Хавана (Куба) се провежда най-дългата шампионска битка между боксьори в тежка категория в историята. американски Джак Джонсън, първият чернокож световен шампион в тежка категория, защити титлата си в битка със свой сънародник Джес Уилард. По това време нямаше правила за задължителния брой рундове в шампионатните мачове и преди всеки двубой противниците се споразумяваха за продължителността му.

Този път се съгласиха на 45, което трябваше да покаже изключителната издръжливост на боксьорите. Не достигна необходимия брой рундове; шампионът беше нокаутиран в 26-ия. След поражението Джонсън винаги твърди, че се е отказал от тази битка - враждебността към черния шампион беше твърде голяма в Америка по това време. Всъщност шампионът просто не си направи труда да тренира твърде много преди битката, надявайки се да нокаутира Уилард в началото на битката. Когато това не се получи, стана ясно, че дълга битка при четиридесет градусова жега ще бъде в полза на претендента. Може би Джонсън наистина можеше да се изправи след пропуснатия удар, но във всеки случай издръжливостта му нямаше да е достатъчна не само да спечели, но дори да остане на крака още 20 рунда. Уилард каза само една фраза след битката: „Мисля, че дори в ада няма да е толкова горещо, колкото тук.“

С обедна почивка

Един мач по крикет може да се проведе в продължение на няколко дни, а регламентът включва официални почивки за обяд, чай и сън. Съвременните правила ограничават мачовете във времето, но преди отборите можеха да играят практически безкрайно. Точно такъв мач изиграха отборите на Англия и Южна Африка през 1939 г., който приключи едва когато дойде време британците да се качат на кораба, за да отплават у дома. Мачът се игра в рамките на девет дни с два дни почивка. Дъждът също увеличи продължителността на мача - в един от игровите дни участниците просто не можаха да излязат на терена, който беше напълно наводнен с вода. Въпреки (или може би поради) продължителността на играта, крикетът е много популярен в страни, които преди са били част от Британската империя. фактът, че тя не знаеше кой (най-великият играч в историята на крикета), който е дошъл да гледа нейния мач, предизвика смут в Индия. Индийските фенове дори измислиха хаштаг #whoisMariaSharapova.

Как една партия промени всички правила

През 1989 г. в Белград се играе шахматна партия между Иван НиколичИ Горан Арсович. Играчите подписаха мирен договор след 269-ия ход и 20 часа, прекарани на дъската. В ендшпила бяха останали само пет фигури на дъската - белите имаха поп, епископ и топ, черните имаха поп и топ. Николич се опита да използва предимството си повече от сто хода, но нищо не се получи. След този запис ФИДЕ реши да въведе „правилото на 50“ - ако всеки играч направи 50 хода, без да улови фигурата на противника, партията се обявява за равенство.

В последния уикенд на юли "Чемпиъншип" ще влезе в Книгата на рекордите на Гинес, като организира най-големия демонстративен мач в историята на футбола, всеки може да стане участник. Очаква се срещата в Лужники да събере около хиляди и половина футболни фенове, които ще играят в съответствие с всички правила на ФИФА, с изключение на едно: броят на смените в мача не е ограничен, докато всеки играч трябва прекарайте поне 10 минути на терена и поне веднъж докоснете топката. Рекордът в момента принадлежи на германската фармацевтична компания Andreae-Noris Zahn AG: 920 играчи взеха участие в мача, който се проведе на 15-16 юни 2012 г.

Най-дългият футболен мач

Мачът, който привлече най-много участници, продължи около 33 часа, но дори толкова солидна продължителност не е рекорд. Най-добрият резултат беше поставен само преди месец от два аматьорски отбора от френската община Кербак. Два отбора, съставени от 11 полеви играчи и 7 резервни играчи, прекараха 73 последователни часа на терена. Броят на смените не беше ограничен и затова резервните играчи получиха двучасова почивка. По време на мача двама играчи бяха временно хоспитализирани, но предишният рекорд все пак беше подобрен. Крайният резултат в срещата е 475:473.

Най-големият футболен турнир

Едно е да организираш изключителен мач, но друго е цял турнир, в който отборите ще се бият повече от един или дори три дни подред. Аматьорският турнир Copa Telmex, който се проведе през 2011 г. в Мексико, заема две почетни страници в Книгата на рекордите на Гинес. Първо, мексиканското състезание стана най-дългото в историята на футбола: от първия мач до финала изминаха 10 месеца и 12 дни. Второ, Copa Telmex събра най-много участници преди три години. 201 287 души от 11 777 футболни отбора започнаха битка за купата. Ето как обичат футбола в Мексико!

Най-дълъг контрол на топката

От рекорди, поставени от цели отбори, преминаваме към уникални личности, които никога не са отбелязвали гол на Световното първенство или са печелили Шампионската лига, но въпреки това са записали имената си в Книгата на рекордите на Гинес. Не е тайна, че едно от основните футболни умения е владеенето на топката. Всеки, който се опитваше да играе футбол, разбира се, се опитваше да удря топката, без да я оставя да падне на земята. Но нито Меси, нито Роналдо тестваха колко дълго могат да направят това. И стандартът днес е резултат от мексиканеца Ейбрахам Муньос, който не сложи топката на земята 21 часа и една минута. По време на кратки почивки рекордьорът стискаше топката с коленете си.

Най-бърз маратон с топка

Важните умения на всеки футболист са бързината и издръжливостта. Полевите играчи бягат средно по 10 километра на мач и няма съмнение, че биха пробягали маратон. Но никой не провери дали професионалистите могат да изминат повече от 40 километра, докато дриблират топката. датчанин Ян Шрьодердържи световен рекорд в тази дисциплина. През март 2013 г. той измина 42 километра и 195 метра за 3:29.55. Но още по-удивителен рекорд е поставен през 1990 г. от гражданин на Чехословакия Ян Скорковски. Той пробяга маратона за 7:18.55... докато риташе топката. Разбира се, снарядът докосна земята, но когато това се случи, бъдещият рекордьор трябваше да се върне няколко крачки назад.

Най-добрите състезания с топка на главата

Не всеки може да завърши маратон, но почти всеки може да завърши състезание на 100 метра. Ето защо не е изненадващо, че дори на толкова късо разстояние се записват рекорди за майсторско владеене на топката. Може би най-интересният от тях принадлежи на англичанина Даниел Кътингкойто пробяга любимата си дистанция Юсеин Болтза 18.53 секунди, докато държи футболна топка на главата си. Рекордът беше счупен през февруари 2011 г. на полувремето в мач от Трета лига на Англия. Абдул Халимот Бангладеш също се отличи в движението с топката на главата си, но той работеше за разстояние, а не за скорост. През октомври 2011 г. той измина 15,2 километра, без да изпусне кръглото.

Най-точните подаващи

И накрая, нека се обърнем към още едно важно футболно умение - умението да правиш бърз и точен пас. британски Стефан БаптистИ Джеймс МаруудКогато играят футбол заедно, те вероятно играят светкавични „стени“ на вратата на противника. Факт е, че тези момчета са носители на рекорда за скоростта на точни пасове един към друг. През март 2011 г. Стивън и Джеймс, разположени на приблизително 10 метра един от друг, завършиха серия от 50 точни подавания за 33,45 секунди. Интересен рекорд в областта на повторното преминаване също принадлежи на шведите. Томас ЛундманИ Валону Гаши, които си подадоха един на друг удари с глава, без да изгубят топката за 12 минути 42 секунди.

Най-голямата височина на падане на уловена топка

Но коя книга с футболни рекорди би била пълна без успех във вратарството? Подобни има и в директорията на Гинес. британски Гавин ХенсънИ Дейвид СийманПо време на реконструкцията на стадион Уембли те станаха собственици на необичайно постижение. Всеки от тях улови топка, падаща от 102,5 метра височина. Игралният снаряд беше изпуснат от строителен кран и, приближавайки се до земята, достигна скорост от 137 километра в час. След като удари тревата с такава скорост, топката излетя на 15 метра в небето, но британците не се уплашиха и поставиха необичаен рекорд един след друг.

Най-доброто изкачване по стълби с уплътнение

Едва ли на някой футболист му се налага често да катери стълби, докато гони топка. В Книгата на рекордите на Гинес обаче има и такива постижения. Вече ни е познат Ейбрахам Муньос, който е признат експерт в сеченето на топката, веднъж изкачи 4698 стъпала на ескалатор, без изобщо да го изпусне на земята. Най-екстравагантният рекорд в тази категория обаче се държи от Ия Траореот Гвинея. Той, контролирайки топката и вървейки назад, се изкачи по пожарната стълба, монтирана под ъгъл от 55 градуса, на височина 21,5 метра. Какво могат да измислят хората, за да станат рекордьори.

Най-бързият начин да ударите топка с устни

И накрая, можем да говорим за най-странния рекорд, свързан с футбола. Отново срещаме нашия стар приятел, този път Даниел Кътингбягане на сто метра с топка на главата. Оказва се, че този човек всъщност има много футболни таланти, а един от тях гони топката... с устни. В рамките на минута каскадьорът хвърли и улови стандартен футболен снаряд с устни цели 153 пъти. Чудя се дали Кътинг иска да вземе рекорда за най-дълга целувка в историята на футбола. Това място в Книгата на рекордите на Гинес все още е свободно.

“Шампионат” - #поставете рекорд заедно!

Най-добрите мачове в историята на футбола се преглеждат и днес от експерти и фенове на този най-популярен спорт на планетата. Когато страхотни отбори и играчи са на терена, те са в състояние да сътворят истински чудеса: да вкарат невероятен брой голове, да направят луди завръщания, да постигнат победи, когато никой не вярва в тях.

Най-невероятното завръщане

Нека започнем да говорим за най-добрите мачове в историята на футбола със сравнително скорошни събития. В решителния мач за правото да бъде наречен най-силният клуб в Европа се срещнаха италианският Милан и английският Ливърпул. Финалът на Шампионската лига през 2005 г. ще се помни от мнозина дълго време.

Милан уверено измина цялото разстояние, като загуби веднъж в груповата фаза. В плейофната фаза проблеми възникнаха едва на полуфиналите, когато след уверена победа у дома над холандския ПСВ с 2:0, италианците загубиха като гост със същия резултат. В продълженията отборите си размениха голове, Милан стигна до финала благодарение на гол навън.

За Ливърпул пътят не беше толкова лесен. Отборът напусна групата само като победи гръцкия Олимпиакос по допълнителни показатели. А на полуфиналите победи Челси, благодарение на единствения гол в два мача, отбелязан от

И така, финалът е Ливърпул - Милан. Считаните за фаворити италианци откриват резултата още в 1-ата минута, британците изравняват, но не успяват да изравнят резултата, а в края на първото полувреме аржентинският легионер Ернан Креспо бележи дубъл. Резултатът: Ливърпул - Милан 0:3.

Много фенове бяха готови да се отчайват, но не и играчите и треньорите на английския клуб преминаха под тяхна диктовка. От 54 до 60 минута мърсисайдци обръщат мача с главата надолу - Джерард, Спитцър и Алонсо отбелязват по гол - 3:3. Има още половин час до края на редовното време, но никой друг не успява да отвори вратата. Съдбата на Купата на Шампионската лига 2005 се решава след дузпи.

Ливърпул започва перфектно: Сержиньо стреля високо, а Хаман открива резултата въпреки счупен пръст на крака. Тогава английският вратар парира удар на Пирло, а Сисе удвоява. Едва от третия опит Милан успя да реализира дузпата, а италианският вратар парира удара на Рийзе. Изглежда не всичко е загубено. В четвъртия кръг двата тима си направиха резултат 3:2. За Милан петият удар е на украинския нападател Андрий Шевченко, който не успява да победи Дудек. "Ливърпул печели."

Най-скандалния край

Финалът от 2006 г. беше запомнен от всички фенове с невероятното си напрежение и скандал. Турнирът се проведе в Германия, но домакините загубиха от италианците на полуфиналите след продълженията. В решителния мач се изправиха Италия и Франция. 2006 г. беше последната година в кариерата на великия Зинедин Зидан. С тази игра той завърши кариерата си, той също стана герой и главен антигерой на конфронтацията.

Французите започват агресивно и още в първите минути печелят дузпа, която Зидан реализира. Но италианците се върнаха достатъчно бързо; в 19-ата минута Матераци изравни резултата. Съдбата на носителя на Мондиал 2006 се решава след изпълнение на дузпи.

Но най-известният епизод се случи в 109-ата минута - това беше конфликт между Зидан и Матераци. В резултат на кратка словесна престрелка французинът удари съперника си с глава в гърдите. Главният рефер Орасио Елисондо от Аржентина не видя епизода, след разговор с асистента си изгони най-добрия изпълнител на дузпи на френския отбор. Италия спечели серията с 5:3.

Мнозина смятат, че именно това изгонване предсказа резултата от мача Италия-Франция през 2006 г. По-късно Зидан обясни поведението си по следния начин:

Помолих го да спре да ме дърпа за фланелката, като му обясних, че след края на мача мога да му я дам. След това няколко пъти обиди майка ми и сестра ми. Опитах се да не реагирам, но думите понякога могат да бъдат по-нараняващи от действията. Думите му дълбоко ме обидиха и не можах да се сдържа, всичко се случи много бързо.

Матераци дълго време отказваше да обясни какво се е случило, дори издаде книга „Какво наистина казах на Зидан“, в която цитира 250 версии с различна степен на остроумие. Възможно е той нарочно да се е опитал да провокира французина.

Разбира се, най-дългият футболен мач се състоя извън официалните състезания. Такива приятелски мачове често се провеждат в различни страни по света, отборите играят повече от един ден, съставите непрекъснато се променят, основното в такива конфронтации, разбира се, не е резултатът, а любовта и отдадеността към футбола.

Рекордът е поставен през 2015 г. в Англия. Мачът на стадион "Сейнт Мери" в Саутхемптън беше включен в Книгата на рекордите на Гинес, тъй като продължи 102 часа без прекъсване. Отборите бяха разделени на „бели” и „червени”; Червените в крайна сметка спечелиха с резултат 910:725. Мачът продължи повече от четири дни, отборите отбелязаха средно по 320 гола на ден, приблизително по един гол на всеки 5 минути.

Спасение в последните секунди

Сред най-добрите мачове в историята на футбола има много срещи, в които всичко се решава от голове, отбелязани в последните секунди. Например точно такава среща се проведе през 2000 г. на полуфиналите на Евро. В него се срещнаха националните отбори на Португалия и Франция. Преди това французите влязоха в плейофите от второ място в групата, като загубиха само от холандците (2:3), а на четвъртфиналите победиха Испания (2:1). Отборът на Португалия спечели три победи в групата, побеждавайки британците, румънците и германците, като последните с резултат 3:0. А на четвъртфиналите се наложиха уверено над Турция (2:0).

Полуфиналната конфронтация не беше лесна. Португалецът откри резултата в 19-ата минута чрез Нуно Гомеш. Франция успя да се върне в началото на второто полувреме с помощта на Анри. Основното време на срещата не излъчи победителя, нещата вървяха към разправа при дузпите.

Трагичният развръзка за португалците дойде в 117-ата минута, когато главният рефер на срещата австриецът Гюнтер Бенке записа нарушение в наказателното им поле. Наказателният удар на Зинедин Зидан беше безупречен и сложи край на надеждите на Португалия. Така завърши мачът Франция-Португалия на Европейското първенство през 2000 г. Между другото, на финала французите победиха италианците в продълженията, като станаха най-добрите на континента за втори път.

Чудото на Фъргюсън

Когато си спомнят най-добрите мачове в историята на футбола, всички веднага започват да говорят за финала на Шампионската лига през 1999 г. Германският Байерн Мюнхен и английският Манчестър Юнайтед си оспорваха титлата най-добър клуб на континента. Интересното е, че и двата отбора бяха поставени в една група на предварителния етап. Тогава мачът в Мюнхен завърши наравно 2:2, а в Манчестър отборите играха 1:1. И двамата успяха да стигнат до плейофите, изпреварвайки испанския Барселона и датския Брондби.

Финалната конфронтация започна с атаки на отбора на Мюнхен, които бяха успешни. Още в 6-ата минута полузащитникът Марио Баслер откри резултата. Британците се доближиха неведнъж до вратата на великия Оливър Кан, но не можаха да изравнят. Смята се, че съдбата на мача е решена от старши треньора на Манчестър Юнайтед Алекс Фъргюсън, който смени двама нападатели през второто полувреме - англичанина Теди Шерингам и норвежеца Оле Гунар Солскяер.

В първата добавена минута към основното време на мача Манчестър печели корнер. Дори английският датски вратар Петер Шмайхел притичва в наказателното поле, за да помогне на отбора си. Дейвид Бекъм центрира в наказателното поле, Шмайхел коригира топката от въздуха, Йорк я праща в гъстотата на играчите. Финк успява да изчисти топката, но Райън Гигс рикошира първи, а Шерингам я прати в долния ъгъл. Манчестър праща мача в продължения!

Всички смятаха така, освен норвежеца Солскяер. Около половин минута след подновяването на играта англичаните получават нов корнер. Бекъм отново центрира, Шерингам хвърли топката към Солскяер, който я заби точно под напречната греда. Времето на таблото беше 92:17, а резултатът бе 2:1 в полза на Манчестър.

Германците бяха в такъв шок, след като допуснаха два гола в добавеното време, че дори не искаха да прекратяват мача. Не без затруднения главният рефер италианецът Колина успя да ги убеди да доиграят оставащата минута и половина. Без съмнение това е един от най-забавните футболни мачове в историята.

Основното нещо е резултатът

Най-резултатният футболен мач в историята е регистриран през 1979 г. в Македония. Може би той не беше най-интересният, но все пак влезе в историята. Вярно е, че в онези дни отборите на тази страна се състезаваха в югославското първенство.

Клуб „Илинден 1903” от село Велгощи се срещна с отбора на „Младост” от село Вапила. Първият трябваше да спечели с възможно най-голям резултат. В успоредна среща „Градинар” от село Долно Лакочерей игра срещу „Дебърец” от Белчища, които трябваше да изпреварят по голова разлика „Илинден”.

Ръководството на Илинден се разбра със съперниците да изиграят уреден мач, в който да вкарат колкото си искат. Същото се случи и в успоредката, само че Дебартс също изневериха поради бюрократично забавяне, те започнаха мача 22 минути по-късно, за да знаят с какъв резултат печелят опонентите им.

В резултат на това, когато в началото на втората част Илинден печелеше с 20:0, Дебърца вече водеше с 40:0. След това двама полеви играчи на „Младост“, заедно с вратаря, постоянно дежуриха на вратата, за да не изпадне някой от нападателите на противниковия отбор в засада, помагайки им всячески да отбележат, ако самите илинденци не успя.

До 89-ата минута Дебърца печелеха с 57:0, но Илинден вече бе пред тях. Реферът добави около 20 минути към основното време, Дебърца победи с 88:0, но това не помогна, Илинден спечели със 134:1. Най-добрият нападател в този невероятен мач беше Наум Шапкароски, който отбеляза 58 гола, а след мача заяви, че още 18 гола не са му зачетени в официалния протокол.

"Ще убиваме колкото си искаме"

Най-интересните футболни мачове включват конфронтацията между националните отбори на Бразилия и Полша на Световното първенство през 1938 г., което се проведе във Франция. Бразилците по това време проповядват авантюристичен и зрелищен футбол, обръщат малко внимание на защитата, но отбелязват феноменални голове, и то в голям брой.

В онези дни световното първенство нямаше групова фаза и всички участници започнаха турнира веднага от 1/8 финалната фаза, играейки в нокаут. Бразилците се изправиха срещу квалифицирания национален отбор на Полша. Това беше един от най-добрите футболни мачове, пример за брилянтна игра с изобилие от голове.

Още в 18-ата минута бразилският нападател Леонидас откри резултата. След 5 минути Фредерик Шерфке върна равновесието с дузпа, но веднага бразилците отново поведоха, като този път се открои нападателят Ромеу. Преди почивката Перасио бележи нов гол, южноамериканците водят с 3:1.

Но поляците дори не мислят да се отказват. През второто полувреме лявото крило Ърнест Вилимовски поема. До 60-ата минута той отбеляза дубъл, изравнявайки резултата. Но в 71-ата минута Перасио бележи отново, 4:3, Бразилия напред. Съперниците не се предават и в 89-ата минута Вилимовски бележи хеттрик, реферът нарежда продължения.

През този половин час головата феерия продължава. В 93-ата и 104-ата минута Леонидас бележи още две попадения и прави резултата 6:4. Неуморният Вилимовски бележи четвъртия си гол срещу бразилците в 118-ата минута, но това не е достатъчно, те печелят с 6:5.

Тактиката на бразилците работи брилянтно в мача срещу поляците. Но с такава приключенска игра бразилците не успяха да стигнат до финала. На крачка от решителния мач те загубиха от италианците (1:2), които спечелиха световната купа за втори път поред.

Триумф на отбора на Русия

Руският футболен отбор изигра един от най-вълнуващите си мачове в съвременната история през 2008 г. на Европейското първенство в Австрия и Швейцария. Отборът успешно премина груповата фаза, като успя да победи отборите на Гърция и Швеция на 1/4 финалите му се противопоставиха холандците.

Отборът на Холандия влезе в плейофите от 1-во място в групата, като не остави шанс за успех на италианците, румънците и французите. Директният сблъсък се оказа упорит. В началото на втората част Роман Павлюченко откри резултата. Все пак 5 минути преди последния съдийски сигнал ван Нистерлой изравни резултата и прати мача в продължения.

Беше изключителен половин час за руския отбор. В 112-ата минута Торбински буквално от метър вкара топката във вратата на съперниците, а в 116-ата минута Андрей Аршавин стреля мощно и точно от ъгъла на вратарското поле. За първи път в съвременната история руският национален отбор стигна до полуфинал на Европейско първенство, където загуби от Испания с 0:3.

"Малага" в зенита на славата

За скромната испанска Малага началото на 2012 г. се оказа просто невероятно. Отборът завърши на 4-то място в Ла Лига, оставяйки Атлетико Мадрид зад себе си и получи правото да участва в Шампионската лига.

В груповата фаза клубът не допусна нито едно поражение, а на 1/8-финалите преодоля препятствието на Порто (0:1, 2:0). А на четвъртфиналите той завърши нулево равенство у дома с Борусия Дортмунд. Реваншът влезе в историята на футбола.

В средата на първото полувреме Хоакин изведе испанците напред, но Левандовски изравни преди почивката. Краят сякаш дойде в 82-ата минута, когато Елисеу направи 2-1 за Малага, като Борусия се нуждаеше от два гола, за да продължи напред.

В първата минута на добавеното време Ройс се възползва от отбитата топка и изравни резултата. А в 3-ата минута Сантана буквално вкарва топката във вратата на испанците.

Подвигът на Барселона

Барселона, която мнозина днес смятат за най-силния клуб, взе участие в един от най-важните мачове. През 2017 г. в Шампионската лига отборът постигна истински подвиг. На 1/8-финалите "сините гранати" се срещнаха с френския ПСЖ. Първият мач беше провал за каталунците. В Париж паднаха с 0:4, ако не беше Барселона, никой нямаше да повярва в успеха на отбор, загубил с такъв резултат.

Реваншът на "Камп Ноу" започна с бърз гол на Суарес в 3-ата минута, а малко преди почивката Курзауа се разписа в собствената си врата - 2:0. В началото на второто полувреме Меси изпълнява дузпа, изглежда, че това, което изглеждаше невъзможно, може да се сбъдне. Но всички планове са нарушени от Кавани в 62-ата минута, той бележи срещу Барселона, резултатът става 3:1, сега трябва да отбележат още три гола, за да стигнат до следващата фаза.

Случва се чудо. В 88-ата минута Неймар вкара четвъртия гол, а три минути по-късно реализира и дузпа. Роберто заби решителната топка във вратата на парижани в 5-ата добавена минута. Каталунците печелят с 6:1.

Вярно, това не им позволи да напреднат много в турнирната група. Още в следващия кръг Барселона загуби като гост на Ювентус с 0:3 и не успя да повтори постижението си. Реваншът завърши с нули на таблото. „Сините гранати” напуснаха надпреварата. А на финала Ювентус загуби от Реал Мадрид с 1:4.

Най-дългият футболен мач в света завърши при резултат 285:255

Най-дългият футболен мач в света се проведе в Англия между отбора на Bristol Football Academy и Leeds Badgers.

Най-дългият футболен мач в света се проведе в Англия между отбора на Bristol Football Academy и Leeds Badgers. Срещата продължи 36 часа и завърши с победа на Лийдс с резултат 285-255.

Предишният рекорд беше 33 часа и 36 минути.

Отборите бяха с 18 играчи, всеки от които игра средно по 18 часа. В същото време по време на почивките играчите нямаха право да напускат терена.

Срещата се проведе в рамките на благотворителна акция. Приходите ще отидат във фонда за борба с менингита, съобщава Ananova.

Чрез Риска – до Барти. Шарапова спечели първия си мач от два месеца насам. Мария Шарапова стигна до втори кръг на голям турнир в Синсинати. Във вторник вечерта тя победи американката Алисън Риск. Следващата съперничка на рускинята ще бъде бившата номер 1 в света Ашли Барти. 13.08.2019 14:00 Тенис Николай Мисин

Алексей Ягудин: Залата на славата? Преди около 15 години бих се напикал, но сега не го правя, олимпийският шампион по фигурно пързаляне Алексей Ягудин стана гост на редакцията на „Съветски спорт“. Беше страхотно интервю. 19.07.2019 10:30 Фигурно пързаляне Юрий Волохов, Неля Ишмеева

Една стъпка по-близо до великите. Медведев загуби от Надал на финала на Мастърса, но имаше най-добрия турнир Даниил Медведев не успя да спечели финала на Мастърса в Монреал. 12.08.2019 14:30 Тенис Николай Мисин

Медведев е нетърпелив за Финалния турнир. Руснакът изигра своя шести финал за две години Даниил Медведев стигна до финал на голям турнир от ATP във Вашингтон. Вярно, той загуби в битката за титлата от австралиеца Ник Киргиос... 05.08.2019 20:00 Тенис Николай Мисин

Време за отмъщение. Харитонов, Шевченко, Миочич и техните нарушители „Съветският спорт“ разказва за основните ММА битки, които ще се проведат през август. 31.07.2019 08:30 ММА Усачев Владислав

Научи ли се да правиш пари в руския футбол? "Съветски спорт" анализира бюджетите на клубовете на RPL 15.08.2019 00:00 Футбол

Георгий Джикия: Бързият гол, който отбеляза Тун, развали плановете ни след победата над Тун (2:1), защитникът на Спартак Георгий Джикия благодари на вратаря Александър Максименко, че спаси отбора от сигурен гол в няколко епизода. 15.08.2019 22:35 Футбол Юлия Григориевская